Metal sektöründe Elmeri gözlem yöntemi ile ı̇ş güvenliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of occupational safety in the metal industry with the Elmeri observation method
- Tez No: 1002575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Kazalar, Makine Mühendisliği, Healthcare Management, Accidents, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada metal sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının mevcut durumu değerlendirilmiş ve işletmelerin güvenlik performansları Elmeri Gözlem Yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı, metal sektöründe karşılaşılan başlıca risk alanlarını ortaya koymak, işletmeler arası karşılaştırma yaparak güvenlik düzeylerini sayısal verilerle değerlendirmek ve elde edilen bulgular doğrultusunda iyileştirmeye yönelik öneriler geliştirmektir. Çalışma kapsamında Çorum ilinde metal imalat sektöründe faaliyet gösteren toplam 15 işletmede saha çalışması gerçekleştirilmiştir. İnceleme sürecinde Elmeri Gözlem Yöntemi kullanılarak makine güvenliği, çalışma ortamı, kişisel koruyucu donanım kullanımı, düzen ve temizlik, elektrik güvenliği, yangın ve acil durum hazırlıkları ile çalışan davranışları gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda her bir işletmeye ait Elmeri güvenlik endeksi hesaplanmış ve işletmelerin İSG performansları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, işletmelerin Elmeri güvenlik endekslerinin %50,7 ile %95,1 arasında değiştiğini ve sektör genelinde İSG uygulamaları açısından homojen bir yapı bulunmadığını göstermiştir. Bazı işletmeler yüksek güvenlik performansı sergilerken, özellikle düşük endeks puanına sahip işletmelerde makine koruyucularının eksikliği, kişisel koruyucu donanım kullanımının yetersizliği, elektrik ve yangın güvenliği uygulamalarında ciddi eksiklikler tespit edilmiştir. Orta düzey güvenlik performansına sahip işletmelerde ise teknik altyapının kısmen yeterli olmasına rağmen çalışan davranışlarına bağlı risklerin öne çıktığı belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Elmeri Gözlem Yöntemi'nin metal sektöründe iş sağlığı ve güvenliği performansının değerlendirilmesinde etkili ve uygulanabilir bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesinde teknik önlemlerle birlikte yönetimsel ve davranışsal yaklaşımların da bütüncül bir şekilde ele alınması gerektiğini göstermektedir. Çalışmanın, metal sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için İSG uygulamalarının geliştirilmesine katkı sağlayacağı ve gelecekte yapılacak benzer araştırmalar için yol gösterici olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, occupational health and safety practices in enterprises operating in the metal sector were evaluated, and the safety performance of the enterprises was analyzed using the Elmeri Observation Method. The aim of the study is to identify the main risk areas encountered in the metal sector, to assess safety levels through quantitative data by making inter-enterprise comparisons, and to develop improvement-oriented recommendations based on the findings obtained. Within the scope of the study, field research was conducted in a total of 15 enterprises operating in the metal manufacturing sector in Çorum province. During the examination process, observations were carried out using the Elmeri Observation Method focusing on machine safety, working environment, use of personal protective equipment, housekeeping, electrical safety, fire and emergency preparedness, and employee behaviors. Based on the collected data, Elmeri safety indices were calculated for each enterprise, and the OHS performance of the enterprises was evaluated comparatively. The findings of the study indicate that the Elmeri safety index values of the enterprises range between 50.7% and 95.1%, revealing that OHS practices in the sector do not exhibit a homogeneous structure. While some enterprises demonstrated high safety performance, significant deficiencies were identified in enterprises with lower index scores, particularly regarding machine guards, inadequate use of personal protective equipment, and shortcomings in electrical safety and fire protection practices. In enterprises with moderate safety performance, although the technical infrastructure was partially sufficient, risks related to unsafe employee behaviors were found to be prominent. In conclusion, this study demonstrates that the Elmeri Observation Method is an effective and practical tool for evaluating occupational health and safety performance in the metal sector. The findings emphasize that, in order to prevent occupational accidents and diseases, technical measures should be addressed together with managerial and behavioral approaches in a holistic manner. It is considered that this study will contribute to the improvement of OHS practices in metal sector enterprises and will serve as a reference for future research in this field.