Bâb-ı Alî Hariciye Nezareti istişâre odası
The advisory chamber of the sublime porte within the Ottoman Ministry of Foreign Affairs
- Tez No: 1002577
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1859–1918 yılları arasında Hariciye Nezareti bünyesinde faaliyet gösteren Bâb-ı Âlî Hariciye Nezareti İstişare Odası'nı, Osmanlı merkezî bürokrasisi içerisindeki yeri, işlevi ve kurumsal gelişimi bağlamında ele almaktadır. Tanzimat sonrası idari ve hukuki reform süreci içinde şekillenen İstişare Odası, devletin iç ve dış meselelerine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı önemli bir danışma birimi olarak öne çıkmıştır. Özellikle II. Abdülhamid döneminde merkezî idarenin güçlendirilmesine yönelik politikalar çerçevesinde Odanın rolü belirginleşmiştir. Çalışma, Osmanlı Bâb-ı Âlî Hariciye Nezareti İstişare Odası'nın kuruluş, gelişim ve kurumsal işleyişini tarihî ve yapısal bağlamda analiz etmektedir. İlk bölümde Hariciye Nezareti'nin idari yapılanması, hukukî temelleri ve Osmanlı bürokrasisinin modernleşme sürecindeki konumu incelenmektedir. İkinci bölümde, özellikle 1856 Islahat Fermanı sonrasında şekillenen siyasal ve kurumsal dönüşümler çerçevesinde İstişare Odası'nın ortaya çıkışı ve gelişimi ele alınmaktadır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde kurumun bürokratik yapısı, personel sistemi, görev dağılımı ve memurların sosyo-ekonomik statüsü analiz edilmektedir. Son bölümde ise İstişare Odası'nın hukukî mütalaaları değerlendirilerek, bu görüşlerin Osmanlı devlet yönetimi ve politika üretim süreçleri üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, Bâb-ı Âlî Hariciye Nezareti İstişare Odası'nın Hukuk Müşavirliği bünyesinde kurumsal bir ağırlık kazandığını ve Osmanlı Devleti'nin merkezî otoritesini güçlendirme hedefi ile uluslararası dengeleri gözetme çabası arasında önemli bir rol üstlendiğini göstermektedir. İstişare Odası, bu yönüyle Osmanlı bürokrasisinin idari, hukuki ve diplomatik alanlardaki bütüncül yaklaşımını yansıtan seçkin bir yapı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the The Advisory Chamber of the Sublime Porte within the Ottoman Ministry of Foreign Affairs. (Bâb-ı Âlî Hariciye Nezareti İstişâre Odası), which operated under the Ministry of Foreign Affairs between 1859 and 1918, by focusing on its position, functions, and institutional development within the Ottoman central bureaucracy. Shaped by the administrative and legal reform process initiated during the Tanzimat period, the Advisory Chamber emerged as a significant advisory body in which matters concerning both domestic and foreign affairs were evaluated. Its role became particularly pronounced during the reign of Sultan Abdülhamid II, in line with policies aimed at strengthening central authority. This study analyzes the establishment, development, and institutional functioning of the The Advisory Chamber of the Sublime Porte within the Ottoman Ministry of Foreign Affairs within its historical and structural context. The first chapter examines the administrative organization, legal foundations, and the role of the Ministry of Foreign Affairs in the modernization of the Ottoman bureaucracy. The second chapter addresses the emergence and evolution of the Advisory Chamber, particularly in light of the political and institutional transformations that followed the Reform Edict of 1856. The third and fourth chapters explore the institution's bureaucratic structure, personnel system, division of responsibilities, and the socio economic status of its officials. The final chapter evaluates the legal opinions (mütalaas) issued by the Advisory Chamber and explains their impact on Ottoman state administration and policy-making processes. In conclusion, this study shows that the The Advisory Chamber of the Sublime Porte within the Ottoman Ministry of Foreign Affairs gained substantial institutional significance within the framework of the Legal Advisory Office and played an important role in balancing the Ottoman state's objective of reinforcing central authority with its efforts to maintain equilibrium in international relations. In this respect, the The Advisory Chamber is assessed as a distinguished institutional body reflecting the Ottoman bureaucracy's comprehensive approach to administrative, legal, and diplomatic affairs.