Erken Cumhuriyet Dönemi çocuk eğitimi
Child education in the Early Republican Period
- Tez No: 1002578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ERYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Erken Cumhuriyet döneminde (1923–1950) çocuk eğitiminin eğitim politikalarındaki yerini, tarihsel, kurumsal ve kuramsal yönleriyle incelemektedir. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte ulus-devlet inşa sürecinde çocuk eğitimi, sadece pedagojik değil, aynı zamanda siyasal ve kültürel bir yeniden yapılanma aracına dönüşmüştür. Araştırmada, çocuk eğitiminin bireyin topluma kazandırılması sürecindeki rolü ele alınırken, aynı zamanda eğitim yoluyla yeni bir toplum ve vatandaşlık anlayışının şekillendirilmesi hedefinin altı çizilmiştir. Tez kapsamında yürütülen literatür taramasında, başta Tevhid-i Tedrisat Kanunu olmak üzere eğitim alanında gerçekleştirilen reformların çocuk eğitimi üzerinde nasıl bir etkide bulunduğu incelenmiştir. Ayrıca Dewey'in eğitim anlayışının Türkiye'ye etkisi, dönemin milliyetçi ve laik yönelimiyle nasıl sentezlendiği ortaya konulmuştur. Araştırmada çocuk dergileri, okul müfredatları ve öğretmen yetiştirme programları gibi yapılar, devletin çocuk üzerinden nasıl bir ulusal bilinç inşa etmeye çalıştığını ortaya koymuştur. Bu bağlamda çalışma, Erken Cumhuriyet döneminde çocuk eğitiminin yalnızca bir gelişim süreci değil, aynı zamanda toplumsal dönüşümün temel taşı olduğunu ileri sürmektedir. Çalışmanın sonunda, Erken Cumhuriyet'in pedagojik mirasının günümüzle olan ilişkisi tarihsel bir perspektifle değerlendirilmiştir. Böylece çocuk eğitimi, geçmiş ile bugün arasında düşünsel ve yapısal bir süreklilik içinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the place of child education in educational policies during the Early Republic period (1923–1950), from historical, institutional, and theoretical perspectives.Following the proclamation of the Republic, child education transformed from a pedagogical endeavor into a strategic mechanism for sociopolitical reconstruction and nation-building. Within this framework, the study highlights how education was employed not only as a means of knowledge transmission but also as an ideological tool to shape the identity of the modern Turkish citizen. The literature review focuses on how major reforms such as the Law on the Unification of Education (Tevhid-i Tedrisat Kanunu) influenced child-centered educational practices. Furthermore, the influence of John Dewey's progressive educational philosophy on Turkey's educational modernization is analyzed in relation to the nationalist and secular orientation of the Republic. Primary sources such as period-specific children's magazines, school curricula, and teacher training programs are evaluated as instruments used by the state to instill national consciousness through the education of children. In this regard, the study argues that child education in the early Republican era functioned not merely as a developmental process but as a foundational element of societal transformation. The findings suggest that many current educational practices in Turkey have their roots in this period, and thus, the pedagogical legacy of the early Republic remains relevant today. By analyzing this historical period through a theoretical lens, the study provides insights into the continuity between past and present educational discourses and policies.