Samsun'da incinebilir gruplar ile çalışan kadın bakım elemanlarının iş doyumu, merhamet yorgunluğu ve psikolojik sağlamlıklarının karşılaştırılması
A comparison of job satisfaction, compassion fatigue and psychological resilience of women care staff working with vulnerable groups in Samsun
  1. Tez No: 1002605
  2. Yazar: YASİN AKKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın temel amacı, Samsun ilinde incinebilir gruplar ile çalışan kadın bakım elemanlarının psikolojik sağlamlık, iş doyumu ve merhamet yorgunluğu düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın bir diğer hedefi ise, çocuk, yaşlı, kadın ve engelli bireylerle çalışan kadın bakım elemanlarının iş yaşamında karşılaştıkları güçlüklerin toplumsal cinsiyet rolleri, kadın emeğinin görünürlüğü ve duygusal emek kavramları ile nasıl bağlantılı olduğunu, toplumsal cinsiyet kuramı perspektifinden değerlendirmektir. Nicel araştırmanın teknik ve süreçleriyle yürütülen çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları ise Samsun ilinde görev yapmakta olan, çocuk, yaşlı, kadın ve engelli bireylerle çalışan 195 kadın bakım elemanı oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, İş Doyumu Ölçeği ve Merhamet Ölçeği kullanılarak, çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Araştırma bulguları, kadın bakım elemanlarının psikolojik sağlamlık düzeylerinin orta-yüksek, iş doyumlarının ortanın üzerinde, merhamet yorgunluğu düzeylerinin ise düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, kadınların duygusal emek gerektiren çalışma koşullarına rağmen yüksek düzeyde psikolojik dayanıklılık gösterebildiklerini ve mesleklerini, toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına göre benliklerinin bir parçasına dönüştürebildiklerini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, kadın bakım elemanlarının mesleki ve psikolojik açıdan güçlenebilmesini desteklemek için toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan bütüncül politika ve uygulama önerilerine duyulan ihtiyaç vurgulanmıştır. Bu öneriler, kadın emeğinin görünürlüğünün artırılmasını, iş koşullarının iyileştirilmesini ve duygusal emeğin desteklenmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the relationship between psychological resilience, job satisfaction, and compassion fatigue among women care staff working with vulnerable groups in Samsun. Another objective is to evaluate how the challenges faced by women care staff serving children, the elderly, women, and individuals with disabilities are related to gender roles, the visibility of women's labor, and the concept of emotional labor from a gender theory perspective. This quantitative study was conducted using a relational survey model. The participants of the research consisted of 195 women care staff employed in Samsun, working with the vulnerable groups of children, the elderly, women, or individuals with disabilities. Data were collected online through a Personal Information Form, the Brief Resilience Scale, the Job Satisfaction Scale, and the Compassion Scale. The findings indicate that the psychological resilience levels are moderate to high, job satisfaction is above average, and compassion fatigue levels are low. These results suggest that despite working under conditions requiring emotional labor, women care staff are able to demonstrate high psychological resilience and integrate their professional roles into their sense of self in accordance with gendered social norms. To conclude, the study emphasizes the need for comprehensive policies and practices based on gender equality to support the professional and psychological empowerment of female care workers. Such measures include increasing the visibility of women's labor, improving working conditions, and supporting emotional labor.