İşlem hacmi ve getiri volatiliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: BIST-100 üzerine bir araştırma
An examination of the relationship between trading volume and return volatilities: A study on BIST-100
- Tez No: 1002606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BELKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, 4 Ocak 2016 – 20 Aralık 2024 dönemine ait günlük verilerle Borsa İstanbul BIST-100 endeksinde işlem hacmi ve getiri volatiliteleri arasındaki nedensellik ilişkisini incelemektir. Piyasanın yapısal kırılmalar ve doğrusal olmayan dinamiklerini modelleyebilmek amacıyla analizde Fourier tabanlı (Fourier ADF, Fourier KPSS) durağanlık ve (Fourier Granger, Fourier Toda–Yamamoto) nedensellik testleri kullanılmıştır. Granger nedensellik testi sonuçları işlem hacmi ve getiri volatiliteleri arasında tek yönlü bir nedenselliğin olduğunu göstermektedir. Bulgular, işlem hacmi volatilitesinin getiri volatilitesinin Granger nedeni olduğunu koyarken ters yöndeki nedenselliğe dair kanıt sunulamamıştır. Bu sonuç, bilgi akışının işlem hacmi üzerinden yansıdığı ve getirideki oynaklığı açıkladığı yönündeki Ardışık Bilgi Akışı Hipotezi ile uyumludur. Bulgular alternatif veri tanımları ve yöntemler altında tutarlığını korumaktadır. Sonuç olarak, bulgular özellikle yatırımcılar ve risk yöneticileri için önemli pratik çıkarımlar barındırmaktadır. İşlem hacmi verisinin yakından ve öncü bir gösterge olarak takibi, piyasa riskindeki artışları öngörmek ve buna yönelik etkin riskten korunma stratejileri geliştirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the causal relationship between trading volume and return volatility in the Borsa Istanbul BIST-100 index, utilizing daily data spanning the period from January 4, 2016, to December 20, 2024. To accommodate the market's structural breaks and non-linear dynamics, the analysis employs Fourier-based stationarity tests (Fourier ADF, Fourier KPSS) and causality tests (Fourier Granger, Fourier Toda–Yamamoto). The Granger causality test results reveal a unidirectional causal relationship running from trading volume to return volatility. Specifically, the findings demonstrate that trading volume volatility serves as a Granger cause of return volatility, whereas no evidence emerges to support causality in the reverse direction. This outcome aligns with the Sequential Information Arrival Hypothesis (SIAH), which posits that information flows are manifested through trading volume and subsequently explain variations in return volatility. These findings exhibit robustness across alternative data specifications and methodological approaches. The findings carry important practical implications, particularly for investors and risk management practitioners. Systematic monitoring of trading volume data as a leading indicator enables market participants to anticipate elevated levels of market risk and formulate appropriate hedging strategies accordingly.