Samsun'da satılan midyelerde vibrio parahaemolyticus varlığı üzerine bir araştırma
An Investigation on presence of vibrio parahaemolyticus inmussels sold in Samsun
- Tez No: 84790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET SAMSUN'DA SATILAN MİDYELERDE Vibrio parahaemolyücus VARLIĞI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Vibrio parahaemolyücus deniz ürünlerinden meydana gelen mikrobiyal zehirlenmelerden birinci derecede sorumlu olan bir bakteridir. Bu araştırmada Karadeniz'in Samsun kıyılarından sağlanan midyelerde Vibrio parahaemolyücus varlığı ile midyelerin bazı mikrobiyolojik özellikleri incelenmiştir.. Çalışmada, yöreden alınan 35 adet kum midyesi {Mytilus edulis) ve kara midye {Perna indicd) örneğinde V. parahaemolyücus tespiti ve bunun yanında Escsherichia coli, toplam bakteri sayısı ve pH değerleri incelenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Analiz edilen 35 örneğin hiç birinde V. parahaemolyücus 'a rastlanamamıştır. Escherichia coli sayısının 5-50 adet/l OOg arasında değiştiği saptanmıştır. Toplam bakteri sayısının ise 1,4 x 102-1,5 x 103 adet/g olarak tespit edilmiştir. Örneklerin pH değerleri 5,90- 6,80 arasında tesbit edilmiştir. Toplam bakteri sayısının yüksek olduğu örneklerde E. coli sayısının da arttığı saptanmıştır. Bunun yanında gelen örneklerden bazıları temizlenip yıkanarak analize alındığında bunlarda E. coli ve toplam bakteri sayısında düşüş olduğu görülmüştür. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INVESTIGATION ON PRESENCE of Vibrio parahaemolyticm IN MUSSELS SOU) IN SAMSUN Vibrio parahaemolyticm is the most responsible for microbial poisonous occuring in marine products. In this research, mussels provide from Samsun shores of Black Sea have examined carefully for some microbiological characteristics. In this research Vibrio parahaemolyticus, E. coli, total bactria count and pH values of the 35 mussels samples (Mytihis edulis, Perna indica) were determined. V. parahaemolyticus identified in none of the samples. E. coli was found in all samples and ranged from 5 to 50 cfu/100 g. Total aerobic count ranged from 1.4x10 to 1.5x 103 cfu/g. Mussels which have high levels of total bacteria count showed that E.coli counts has increased. However; washing process before the analysis gave less counts of E.coli and total bacteria counts than the others. Ill