Ovarian remnant sendromlu köpeklerde ovariohisterektomi öncesi ve sonrası anti-müllerian hormon konsantrasyonlarının araştırılması
Investigation of anti-müllerian hormone concentrations before and afterovariohysterectomy in bitch with ovarian remnant syndrome
  1. Tez No: 1002608
  2. Yazar: RAMAZAN ŞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
Özet
Müllerian inhibe edici hormon olarak da bilinen anti-Müllerian hormon (AMH), holodimerik yapıda bir glikoprotein olup yaklaşık 140 kilodalton (kDa) moleküler ağırlığa sahiptir. Bu tez çalışmasının amacı, anöstrus döneminde bulunan kısırlaştırılmamış ve ovarian remnant sendromu (ORS) tanısı konulan köpeklerde serum AMH düzeylerinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda, kısırlaştırılmamış ve ORS'li köpeklerde operasyon öncesi ile operasyon sonrası 1., 3., 5. ve 10. günlerde serum AMH seviyelerindeki değişim değerlendirilmiştir. Çalışmanın hayvan materyalini, Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunan özel bir kliniğe kısırlaştırma amacıyla getirilen, büyük ırk (6-7 yaşlarında, canlı ağırlıkları 22-30 kg), melez dişi köpekler oluşturmuştur (n = 20). Tüm köpekler, kısırlaştırılmamış ve ORS'li olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bu tez kapsamında AMH hormonunun özellikleri ile kedi ve köpeklerdeki klinik kullanım alanları hakkında bilgi verilmiştir. Elde edilen bulgular, AMH'nin hem sağlıklı hem de ORS'li köpeklerde ovaryum dokusunun varlığının değerlendirilmesinde önemli bir biyobelirteç olduğunu göstermektedir. ORS'li köpeklerde serum AMH düzeyleri ovariohisterektomi (OHE) sonrası 3. günde bazal seviyelere inerken, kısırlaştırılmamış köpeklerde bu düşüşün 10. günde gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anti-Müllerian hormone (AMH), also known as Müllerian inhibiting hormone, is a holodimeric glycoprotein with a molecular weight of approximately 140 kilodaltons (kDa). The aim of this thesis was to investigate serum AMH levels in intact bitches and bitches diagnosed with ovarian remnant syndrome (ORS) during the anestrus period. Within this scope, changes in serum AMH concentrations were evaluated before surgery and on postoperative days 1, 3, 5, and 10 in intact and ORS-affected dogs. The animal material of the study consisted of large-breed mixed female dogs (6-7 years of age, body weight 22-30 kg; n = 20) that were brought to a private veterinary clinic in the Manavgat district of Antalya for ovariohysterectomy. All dogs were divided into two groups as intact and ORS-affected. In this thesis, the characteristics of the AMH hormone and its clinical applications in cats and dogs are also described. The findings of the present study demonstrate that AMH plays an important role as a biomarker in the evaluation of ovarian tissue presence in both healthy and ORS-affected dogs. While serum AMH levels decreased to basal concentrations on postoperative day 3 in dogs with ORS following ovariohysterectomy (OHE), basal levels were reached on postoperative day 10 in intact dogs.