Bilgi teknolojilerinin müfredat laboratuvar okullarında kullanımı: Ankara ili örneği
The Use of information technologies in laboratory schools: A case study of Ankara
- Tez No: 100262
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Müfredat Laboratuvar Okullan (MLO), çağdaş ve kaliteli bir eğitim için Türk Eğitim Sisteminin geliştirilmesinde liderlik yapacak, teknolojik gelişmelerin eğinme yansıtıldığı, yeni eğitim- öğretim ve yönetim yaklaşımlarının uygulandığı okullardır. Araştırmanın evrenini MLO yöneticileri oluşturmaktadır. Türkiye'de 208 MLO bulunmakta olup bunların Ankara ili kapsamında bulunan 27 okulun yöneticileri araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın yürütülmesinde tarama modeli izlenmiştir. Veriler, anket aracı ile toplanmıştır. Veriler, frekans, yüzde ve düzeylerle ifade edilerek yorumlanmıştır. Bulgular, tablo ve grafiklerle gösterilmiştir. Araştırmanın amacı, yönetimde bilgi teknolojilerinin MLO'larda varolan kullanım durumlarını araştırmaktır. Araştırmanın temel bulguları şunlardır: MLO yöneticilerinin tamamı kişisel bilgisayar kullanmakta olup bunların % 29.6'sın da yerel ağ, % 7.4'ünde geniş alan ağı bulunup, % 40.8'inde hiç bir iletişim ağı bulunmamaktadır. Okulların % 63 'ü okul içi iletişimde telefon, % 92.6'sı okul dışı iletişimde telefon ve yazışma yolunu kullanmaktadır. MLO'larm % 92.6'sın da Yönetim Bilgi Sistemi ve tamamında veri işleme sistemi bulunmaktadır. Stratejik düzeyde kararların alınmasını destekleyen Karar Destek Sistemlerinin bulunmadığı ve bu sistemleri kurma çabalarının olmadığı gözlenmiştir.“öğrenci işleri, yazı işleri ve öğretmen bilgileri”işlemsel denetim düzeyinde kararların alınmasında üst düzeyde kullanılmaktadır,“öğrenci başarısının değerlendirilmesi”yönetsel denetim düzeyinde kararların alınmasında üst düzeyde kullanılmaktadır. Stratejik planlama düzeyinde kararların alınmasında bilgi sistemleri üst düzeyde kullanılmamaktadır. Karar düzeylerinin ortalama desteklenme düzeylerine göre ise, işlemsel denetim düzeyinde kararların alınmasında bilgi sistemleri üst düzeyde kullanılırken, yönetsel denetim ve stratejik planlama düzeyinde kararların alınmasında bilgi sistemleri ah düzeyde kullanılmıştır.Okulların tamamında bir bilgi sistemi bulunmasına rağmen, yönetsel işler hem elle hem de bilgi sistemleriyle desteklenmektedir. Bilgi sistemlerini kuramama nedenlerinin başında,“sistemler hakkında yeterli bilgi sahibi olmama ve uzman personelin yokluğu”gelmektedir.“Kullanıcıların eğitimine gereksinim duyulması, nitelikli personelin işe yerleştirilme gereksinimi, yeni yazılımlara gereksinim duyulması, donanımların yetersiz kalması ve kullanıcıların bilgi gereksimmlerinin belirlenememesi”bilgi sistemlerinin kurulumunda karşılaşılan ana sorunlar arasında yer almaktadır.“Standartlaşma ve bütünleşmenin sağlanamaması, sistemlerle ilgili bakım ve desteğin sağlanamaması”sistemlerin kullanımında karşılaşılan en önemli sorunlar arasında yer almaktadır.“Bilgi sistemleri ile daha iyi hizmet sunma, yönetime zamanlı bilgiler sunarak karar almada etkinlik, işte yenilik ve basan”yöneticilerin gerçekleştirmek istedikleri başlıca hedefler arasında yer almaktadır. Hedeflerin kısmen gerçekleştirilme yüzdeleri tamamen gerçekleştirilme yüzdeleri ile karşüaşürıldıklarmda, kısmen gerçekleştirilme yüzdeleri daha yüksektir. Okul yönetiminin bilgi teknolojileriyle desteklenmesinde önerilen temel yaklaşım, eğitimde değişim kurandan çerçevesinde ele alınmasıdır. Bu çerçeve içerisinde öncelikli olarak düşünülmesi gereken unsurlar, yöneticilerin sürekli eğitimi ile donanım ve yazılımların güncelleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Laboratory Schools will be the leading schools applying technological developments, new ways of learning and teaching and management appoaches to develope Turkish Educational System for acquiring contemporary and qualified education. Laboratory School managers were choosen as the population. There were 208 Laboratory Schools in Turkey and 27 of them in Ankara constituted the population of the research. The survey method was applied to perform the research. The data were gathered by the survey questionnaire. These data are examined by the frequency, percentage and levels. The findings were shown as tables and graphics. The perpose of this research was to investigate the present status of information technology use for administration in Laboratory Schools. The main findings are : All of twenty seven Laboratory School administrators used personal computers. Local area network was being had by 29.6 % of total 27 Laboratory Schools, and 7.4 % of them had wide area network, 40.8 % of the schools had no communication network. Sixtythree percent of Laboratory Schools used telephone on school wide communication. Both telephone and manual ways were used on external communication by 92.6 % of them. Data processing system was being had by all of Laboratory Schools, and 92.6 % of them had Management Information System. Decision Support Systems (DSS) which support strategic planning-level decisions were not being in any of 27 Laboratory Schools and there weren't any attempts on setting up of DSS. The operational control-level decisions on“student affairs, word processing and teacher records”were supported with high priority. The management control- level decisions on student evaluation were supported with high priority. The decisions on stratejic planning-level were not supported with high priority.IV Corresponding to average level of support of information systems on decision levels, operational control-level decisions were supported whith high priority while management control-level and strategic planning-level decisions were supported with low priority. Although all of Laboratory Schools had an information system, administrative works were supported by both manually and information systems. The priority of problems hindering setting up of information systems were“lack of information about information systems and trained personnel”The major problems faced in setting up of information systems were“ requirement of computer- trained users, occupation of qualified persons, up to date software and unadaquate hardware, inability on defining amount of information needed by users”. The most important problems faced in using information systems were“inability on providing standardization, integration and maintaining systems”. Laboratory School administrators mainly stated that their goals in using information systems were“to serve best, on time informative support for effective decisions, innovation and work achievement”. The Percentage of partial implemantation level of expected goals in using information systems were higher than the percentage of complete implementation. Planed and managed change was recomended on supporting school management with information technologies. In this context, the factors that should be thought firstly were continuous education of school managers, up dating of hardware and softwares.