Sedat Celasun İlköğretim Okulunda sınıf yönetimine ilişkin uygulamalar
Classroom management practices in Sedat Celasun Primary School
- Tez No: 100263
- Danışmanlar: DOÇ.DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu araştırma Ankara ili Etimesgut merkez ilçesi Sedat Celasun İlköğretim okulunun, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarının sınıf yönetimi uygulamalarım belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada fiziksel ölçümler dışında, katılmalı gözlem yöntemi kullanılmıştır. Gözlem formlarının oluşturulmasında araştırmanın amaçlarında yer alan soruları yanıflayabilirlikleri esas alınarak, alanyazmda yer alan formlardan yararlanılmıştır. Katılmalı gözlemin, sınıfın doğal ortamında oluşturabileceği değişikliği azaltmak amacıyla, gözlem üç gözlemci tarafından yapılmıştır. Her sınıfta, her ders için üçer kez gözlem yapılmıştır. İlk kez girilen derste kayıt tutulmamıştır. Veriler ölçme ve gözlemlerle toplanmıştır. Fiziksel ölçümler, öğrenciler sınıfta yokken yapılmış, gözlem için bir gözlem formu oluşturulmuştur. Her sımf için, Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, İngilizce derslerinde dört dersin her biri için üçerden on iki gözlem yapılmış, her gözlemcinin her ders grubu için vereceği puanların ortalaması, o gözlemcinin değerlendirme puanı olarak alınmıştır. Bu konuda araştırma yapmış bulunan Hüseyin BAŞAR' in“Sımf Yönetimi”(1994) adlı kitabındaki sımf yönetimi ile ilgili araştırmasında geliştirdiği ölçme aracı ve gözlem formu yeniden gözden geçirilerek uygulanmıştır. Yapılacak gözlemlerin nasıl yapılacağı konusunda gözlemcilerle karşılıklı görüşme yapılarak ölçme aracının nasıl kullanılacağı, gözlemlerin nasıl yapılacağı gözlem formunun nasıl doldurulacağı konularında bilgilendirilmiştir. Araştırma sonucunda okul, değerlendirmeye alman özellikler açısından, sıra ve masaların uygunluğu, derse devamsızlık- gecikme, öğrencilerin sımf kurallarına uyma düzeyi açılarından“çok iyi”durumda bulunmuştur. Sımf alanının kullanılması, sınıfların temizliği ve bakımı, duvar ve eşya renklerinin uygunluğu, aydınlanma, sıra ve masaların yer değiştirebilme11 düzeyi, öğretmenlerin öğrencileri tanıma düzeyi, ders süresinin amaçlar için kullanılması, konuşmaların duyulma-anlaşılma düzeyi açılarından“iyi”olduğu görülmüştür. Sınıflardaki gürültü“az rahatsız edici”, ısılar“yüksek”, öğrenme merkezleri ve ilgi merkezleri“az yeterli”, sımf ortamının çekiciliği“ortanın altında”, ders aracı kullanma“çok düşük”, öğretmen-öğrenci iletişimi“ortanın altında”bulunmuştur, istenmeyen davranışlara karşı öğretmenlerin fiziksel cezaya yönelmemiş olmaları ile dersten sonra görüşmeye çağırmamış olmaları olumlu bir sonuçtur. Öğretmenlerin öğrencileri tanıma düzeyi açısından, Türkçe dersi öğretmeni, Matematik, Fen Bilgisi ve ingilizce dersi öğretmenlerinden olumlu yönde farklı bulunmuştur. Dersin amaçlar için kullanılma düzeyi, Türkçe, Matematik dersi öğretmenlerinde ingilizce ve Fen Bilgisi dersi öğretmenlerine göre biraz yüksektir. İngilizce dersi öğretmeni derste öğrencilerle, Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi dersi öğretmenlerinden daha çok iletişim kurmuştur. Türkçe dersi öğretmeninin sınıftan sürekli haberli olma düzeyi, diğer üç ders öğretmeninden daha yüksek bulunmuştur. Okulun, öğretmenlerin arkadaşça davranmaları ve öğrencileri dinlemeleri“çok iyi”, sınıfta gerektiği zaman yerini değiştirme“iyi”, sözel övgü kullanma, ilgi- istek uyandırma ve sınıfta herkesten haberli olma davranışları ise“orta”olarak değerlendirilmiştir. Altı öğretmen davranışından hiçbirisinin“yeterli değil”olarak değerlendirilmemiş olması olumlu bir sonuçtur. WWWHTOQN
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research has been made in sixth, seventh and eighth classes of Sedat Celasun Primary School located in Etimesgut/ANKARA in order to determine the applications of class management. Participative observation method has been used in this research except for physical measurements. The forms taking place in related literature have been used by taking ability to reply before answers taking part in the purposes of the research into consideration while preparation of the observations forms. Three observers have performed observation in order to reduce the changes, which may occur in natural environment of class because of participative observation. The observation has been performed in each class and each lesson three times. No data has been recorded in first lesson. The data have been collected by measurements and observations. Physical measurements have been made during the absence of students in the class. An observation form has been prepared for observation. Twelve observations have been performed for each lesson on lessons of Turkish, Mathematics, Science and English for each class. The average of grades to be given by each observer for each lesson group has been taken as an evaluation grade of the observer. The measurement tools and observation forms developed by Hüseyin BAŞAR, who has made a research on the subject, during his research concerning class management included in his book“Class Management”(1994) have been applied after being revised. Mutual meetings regarding how to perform the observations have been made in order to explain how to use the measurement tools, how to perform the observations, how to fill in the observation forms.IV In the result of the research the school has been evaluated as“very good”in regard to evaluated characteristics, appropriateness of desks, being late and irregular attendance, level of obeying to class rules. The usage of classroom, hygenity and care of classes, harmony of colors of walls and furniture, lightening, replaceability level of desks and tables, recognizing level of students by teachers, using the lesson duration appropriate for purposes, perceptibility and comprehension level of speeches has been evaluated as“good”. Noise in classes has been evaluated as“not so much disturbing”, temperature in classes as“high”as well. Learning centers and interest centers have been evaluated as“not so much sufficient”, attractiveness of class environment has been evaluated as“under average”, using of lesson means has been evaluated as“very low”and teacher-student communication level has been evaluated as“under average”. Teachers do not tend to punish students physically for unacceptable behaviors and do not call out students for meeting after lessons This lis a positive result. İn regard to recognizing students by teachers the Turkish teacher has been evaluated more positive and better than mathematics, Scirence and English teachers. Behaviors of teachers to students has been evaluated as“very good”, friendly and listening enhancing place in class when necessary has been evaluated as“good”, using verhal praises, rousing interest-desire and being informed about everybody in class have been evaluated as“average”. The fact that no-one of six teachers has been evaluated as“not sufficient”is a positive result.