Dil öğrenme süreçlerinde öğrenenlerin kişilik özelliklerinin atıf biçimlerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of personality traits on language learners' causal attributions
  1. Tez No: 1002627
  2. Yazar: FIRAT ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Küreselleşen dünyada çok dillilik, bireylerin akademik, mesleki ve sosyal yaşamlarında önemli bir gereklilik hâline gelmiş; bu durum dil öğrenme süreçlerinin altında yatan psikolojik dinamiklerin daha iyi anlaşılmasını zorunlu kılmıştır. Bu çalışma, lise öğrencilerinin yabancı dil öğrenme sürecinde başarı ve başarısızlıklarına ilişkin atıf biçimlerini ve bu atıfların kişilik özellikleri ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Atıf kuramı çerçevesinde bireylerin akademik sonuçlarını nasıl anlamlandırdıkları ve bu süreçte hangi nedensel faktörlere başvurdukları ele alınmıştır. Bu bağlamda, öğrencilerin atıf biçimlerinin yalnızca bilişsel süreçlerle değil, aynı zamanda kişilik özellikleri ve bağlamsal değişkenlerle etkileşim içinde şekillendiği varsayılmıştır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımı kullanılarak ve ardışık açıklayıcı desen doğrultusunda yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Van ili Edremit, İpekyolu ve Tuşba ilçelerinde öğrenim gören 11. ve 12. sınıf düzeyindeki toplam 984 öğrenci oluşturmaktadır. Nicel veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Beş Faktör Kişilik Envanteri”ve“Başarı ve Başarısızlığa Atıf Ölçeği”aracılığıyla toplanmış; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Nicel veriler betimsel ve çıkarımsal istatistik teknikleriyle analiz edilirken, nitel veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin başarılarını çoğunlukla içsel, kontrol edilebilir ve değişebilir faktörlere (özellikle çaba ve strateji kullanımı) atfettiklerini; buna karşılık başarısızlıklarını daha çok dışsal, kontrol edilemeyen ve görece kalıcı faktörlerle açıkladıklarını göstermektedir. Ayrıca cinsiyet, kişilik özellikleri ve akademik değişkenlerin öğrencilerin atıf biçimleri üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin daha işlevsel atıf örüntüleri geliştirmelerinin akademik başarı ve motivasyon açısından kritik bir öneme sahip olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, yabancı dil öğretiminde bireysel farklılıkların dikkate alınması ve öğrencilerin kontrol edilebilir atıf biçimlerine yönlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In an increasingly globalized world where multilingual competence is essential for academic, professional, and social mobility, understanding the psychological processes underlying language learning has become critically important. This study aims to examine high school students' attributional styles regarding success and failure in foreign language learning and the relationship between these attributions and personality traits. Within the framework of attribution theory, the study explores how individuals interpret their academic outcomes and which causal factors they rely on in this process. It is assumed that students' attributional styles are shaped not only by cognitive processes but also through the interaction of personality traits and contextual variables. The research was conducted using a mixed-methods approach with an explanatory sequential design. The study group consisted of a total of 984 eleventh- and twelfth-grade students studying in the districts of Edremit, İpekyolu, and Tuşba in Van, Türkiye. Quantitative data were collected using the“Personal Information Form,”the“Big Five Personality Inventory,”and the“Attribution Scale for Success and Failure,”while qualitative data were obtained through semi-structured interviews. Quantitative data were analyzed using descriptive and inferential statistical techniques, whereas qualitative data were analyzed through descriptive and content analysis methods. The findings revealed that students tend to attribute their success primarily to internal, controllable, and unstable factors, particularly effort and strategy use. In contrast, failure is more often attributed to external, uncontrollable, and relatively stable factors. Additionally, variables such as gender, personality traits, and academic characteristics were found to have significant effects on students' attributional styles. In conclusion, developing more adaptive attributional patterns appears to play a critical role in enhancing students' academic achievement and motivation. Accordingly, it is recommended that foreign language teaching practices consider individual differences and encourage students to adopt more controllable and constructive attributional styles.