Konaklama işletmelerinde kariyer yönetimi uygulamaları, çalışanların yenilikçi iş davranışı ve kariyer tatmini ilişkisi: Kapadokya bölgesinde bir araştırma
The relationship between career management practices of accomodation business, employees innovative work behavior and career satisfaction: A research in the Cappadocia region
- Tez No: 843526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÇALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, konaklama işletmelerinde kariyer yönetimi uygulamaları, çalışanların yenilikçi iş davranışı ve kariyer tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda anket tekniği ile olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme esas alınarak 01.02.2023-30.04.2023 tarihleri arasında veri toplanmıştır. Nevşehir ve Kayseri'de faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otellerin operasyonel bölümleri olan ön büro, kat hizmetleri, servis ve mutfak bölümü çalışanları olan 393 kişiden veri toplanmıştır. Çalışmanın veri analizi kapsamında tanımlayıcı istatistikler, açıklayıcı faktör analizi, t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Analizler sonunda, konaklama işletmelerinin kariyer yönetimi uygulamaları ile çalışanların yenilikçi iş davranışı arasında pozitif ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde, konaklama işletmelerinin kariyer yönetimi uygulamaları ile çalışanların kariyer tatmini arasında da pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca, konaklama işletmelerinin kariyer yönetimi uygulamalarının işletme özelliklerine ve bazı demografik özelliklere göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between career management practices, employees' innovative work behaviour and career satisfaction in accommodation enterprises. Within the scope of this thesis, data were collected between 0 1..02.2023-30.04.2023 based on convenience sampling of non-probability sampling methods from 393 staff that employees of front office, housekeeping, service and kitchen departments, which are the operational departments of 4 and 5 star hotels operating in Nevşehir and Kayseri. Descriptive statistics, explanatory factor analysis, t- test, ANOVA and Pearson correlation analyses were conducted within the scope of data analysis. As a result of the analyses, a positive and significant relationship was found between career management practices and employees' innovative work behaviour in accommodation enterprises. A positive and statistically significant relationship was also found between career management practices and employees' career satisfaction. In addition, it has been determined that career management practices in accommodation businesses differ according to some demographic and business characteristics.