Kadınların suç işleme oranındaki düşüklüğün psikososyal ve fiziksel faktörleri açısından kriminolojik incelemesi
A criminological analysis of the low crime rate among women in terms of psychosocial and physical factors
  1. Tez No: 1002652
  2. Yazar: MELİS SANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, kadınların erkeklere kıyasla daha az oranda suç işlemesinin sebeplerini psikolojik, sosyal ve biyolojik etkenler üzerinden incelemektedir. Bu çalışmada öncelikle kriminolojideki genel suç teorileri sonrasında; feminist hukuk ve feminist kriminoloji yaklaşımları ele alınmıştır. Kadınların suç oranlarının düşüklüğüne dair farklı teoriler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş; toplumsal cinsiyet rolleri, aile yapısı, sosyal kontrol mekanizmaları ve biyolojik farklılıklar gibi çeşitli faktörlerin kadınlarda suç oranı düşüklüğünü nasıl etkilediği tartışılmıştır. Ayrıca kadın suçluluğu Türkiye özelindeki istatistiksel verilerle incelenmiştir. Çalışmada kullanılan yöntem, mevcut literatürün taranması ve farklı araştırmaların karşılaştırılması yoluyla elde edilen bilgilerin yorumlanmasıdır. Elde edilen bulgular; kadınların daha az suç işlemesinin tek bir nedene bağlanamayacağını, çok sayıda iç içe geçmiş sosyal, kültürel ve biyolojik etkenin bu durumu oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines why women commit fewer crimes than men by focusing on psychological, social, and biological factors. In this study, general crime theories in criminology, as well as feminist legal and feminist criminological approaches, are first discussed. Different theories regarding the lower crime rates among women are analyzed comparatively, and various factors such as gender roles, family structure, social control mechanisms, and biological differences are explored in terms of how they influence this situation. Additionally, female criminality in Turkey is examined through statistical data. The method used in the study involves reviewing existing literature and interpreting information obtained by comparing different research findings. The findings show that the fact that women commit fewer crimes cannot be explained by a single reason; rather, it is shaped by a combination of many intertwined social, cultural, and biological factors.