SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÇOCUK KARDİYOLOJİ KLİNİĞİNE BAŞVURAN HASTALARIN 24 SAATLİK ELEKTROKARDİYOGRAFİ SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
EVALUATION OF 24-HOUR ELECTROCARDIOGRAPHY RESULTS OF PATIENTS APPLIED TO SELCUK UNIVERSITY FACULTY OF MEDICINE PEDIATRIC CARDIOLOGY CLINIC
- Tez No: 1002659
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Kalbin daha hızlı veya daha yavaş çalışması, normal ritminden farklı ritimlerin ortaya çıkmasına aritmi denilmektedir. HM, aritmi tanısında kolay ulaşılabilen ve nispeten ucuz bir değerlendirmedir. Fakat pediyatrik yaş grubunda tanısal değeri için literatürdeki çalışmalar sınırlıdır. Bu tezde geriye dönük olarak altı yıllık periyotta hastalarımızın HM sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Kliniğimize başvurup Ocak 2017- Aralık 2022 tarihleri arasında HM yapılan 1358 hastanın ortanca yaşı 12,94'tü. %53'ü kız, %47'si erkekti. En çok hasta adölesan (%57), en az ise yenidoğan (%1) grubundaydı. Yaş grupları cinsiyet bakımından kıyaslandığında anlamlı farklılık bulunmamaktaydı (p=0,316). HM sonuçlarında tüm yaş gruplarında en sık düzenli sinüs ritmi tespit edildi. Düzenli sinüs ritmi dışında yenidoğanda PVC (%16,7) ve 2:1 AV blok (%16,7), okul öncesinde PAC (%13,4), okul çağında PAC (%11,3), adölesanda PVC (%14,6) en sık tespit edildi. %43,7 hastanın başvuruda yakınması yoktu. Kalan %56,3 hastada en sık izole çarpıntı (%43,5), en az ise göğüs ağrısı+ bayılma (%1) birlikteliği mevcuttu. İzole çarpıntısı olanlarda HM'de en sık saptanan ritim bozuklukları %15,9 ile PAC ve %9,9 ile PVC oldu ve literatür ile benzer sonuçlar elde edildi. Anemisi olanlarda (%4,5) %43,3 düzenli sinüs ritmi, %20,8 PAC, %4,2 PVC, %8,3 WPW, %4,2 sinüs taşikardisi, %4,2 atriyal taşikardi tespit edildi. Hipotiroidili hastalarda (%8,4) %13,2 PAC, %11,8 PVC, %5,9 WPW, %2,9 Wenckebach fenomeni, %1,5 sinüs duraklaması, %1,5 RBBB, %1,5 VT tespit edildi. Hipertiroidili hastalarda (%3,2) %7,7 solunumsal aritmi, %7,7 PVC, %7,7 WPW, %3,8 2:1 AV blok ve %3,8 1.derece AV blok tespit edildi. Anormal EKO bulgularında %56 ile diğer kapak hastalıkları en çok görülen anormallikti. %32 ile KKH, %8 ile yapısal kalp hastalıkları ve %3 (n:28) ile RKH sırasıyla takip etmekteydi. KKH'de HM'de PAC (%12,8) ve PVC (%12,8) görülme sıklığı eşit olup en sık görülen aritmi olarak tespit edildi. Anormal EKO bulguları ile HM sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. HM'de en sık (%53,6) düzenli sinüs ritmi, ardından %12,7 PAC, %12,3 PVC tespit edildi. Brugada sendromu ise 1358'de 1 hasta ile en az görülen ritim bozukluklarından oldu. Çalışmamız, 1358 pediatrik hastada aritmi değerlendirmesini kapsamlı şekilde ele almakta; HM bulguları EKO, klinik semptomlar ve laboratuvar verileri ile birlikte incelemektedir. Çalışmamız ileride yapılacak araştırmalar için temel oluşturabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The heart beating faster or slower, and the emergence of rhythms different from its normal rhythm is called arrhythmia. HM is an easily accessible and relatively inexpensive assessment in the diagnosis of arrhythmia. However, studies in the literature are limited for its diagnostic value in the pediatric age group. This thesis aimed to retrospectively evaluate the HM results of our patients in a six-year period. The median age of 1358 patients who applied to our clinic and underwent HM between January 2017 and December 2022 was 12.94. 53% were female and 47% were male. The most patients were in the adolescent (57%) group and the least were in the newborn (1%) group. There was no significant difference when age groups were compared in terms of gender (p=0.316). In HM results, regular sinus rhythm was detected most frequently in all age groups. Apart from regular sinus rhythm, PVC (16.7%) and 2:1 AV block (16.7%) were the most common in newborns, PAC (13.4%) in preschoolers, PAC (11.3%) in school-age children, and PVC (14.6%) in adolescents. 43.7% of patients had no complaints at presentation. In the remaining 56.3% of patients, the most common was isolated palpitations (43.5%), and the least common was chest pain+ fainting (1.04%). The most common rhythm disorders detected in HM with isolated palpitations were PAC (15.9%) and PVC (9.9%), and similar results were obtained with the literature. In those with anemia (4.5%), 43.3% regular sinus rhythm, 20.8% PAC, 4.2% PVC, 8.3% WPW, 4.2% sinus tachycardia, and 4.2% atrial tachycardia were detected. In hypothyroid patients (8.4%), 13.2% PAC, 11.8% PVC, 5.9% WPW, 2.9% Wenckebach phenomenon, 1.5% sinus pause, 1.5% RBBB, 1.5% VT were detected. In hyperthyroid patients (3.2%), 7.7% respiratory arrhythmia, 7.7% PVC, 7.7% WPW, 3.8% 2:1 AV block and 3.8% 1st degree AV block were detected. In abnormal echocardiography findings, valve diseases were the most common abnormality with 56%. CHD with 32%, structural heart diseases with 8% and RHD with 3% (n:28) were followed, respectively. In CHD, PAC (12.8%) and PVC (12.8%) were seen equally in HM and were detected as the most common arrhythmia. No statistically significant difference was found between abnormal echocardiography findings and HM results. The most common (53.6%) in HM was regular sinus rhythm, followed by PAC in 12.7% and PVC in 12.3%. Brugada syndrome was the least common arrhythmia with 1 in 1358 patients. Our study comprehensively examines arrhythmia evaluation in 1358 pediatric patients; HM findings are examined together with ECHO, clinical symptoms and laboratory data. Our study can form the basis for future research.