Kentsel dönüşümün sosyal etkisi üzerine bir uygulama: Avusturya iktisadının devlete bakışını yeniden düşünmek
An application on the social impact of urban transformation: Rethinking Austrian economics' view of the state
  1. Tez No: 1002658
  2. Yazar: ALİ KINCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM ESER AFŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Kentsel dönüşüm süreçlerinin sosyal etkisini ve sektör dinamiklerini Avusturya İktisat Okulu perspektifinden incelemektedir. Çalışma, 2020 İzmir depremi sonrası TOKİ tarafından yürütülen bir proje özelinde gerçekleştirilen saha araştırması (n=11) ve sektör uzmanlarıyla yapılan derinlemesine mülakatlardan (n=16) oluşan iki katmanlı bir metodolojiye dayanmaktadır. Proje sahasında yapılan nitel analiz ve Yatırımın Sosyal Etkisi (SRoI) hesaplamaları sonucunda, projede beklenen sosyal etki ve memnuniyetin sınırlı kaldığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular, devlet müdahaleli dönüşümün teknik dayanıklılık, hız ve afetlere karşı güven hissi yaratmada gayet başarılı olmasına rağmen; paydaş katılımı eksikliği, ince işçilik kusurları, asimetrik güç ilişkileri ve merkeziyetçi yönetim modeli nedeniyle beklenen olumlu sosyal etkiyi sağlamada etkin olmadığı göstermektedir. Bulgular Avusturya İktisadı çerçevesinde değerlendirildiğinde, sektördeki temel sorunların kökeninde enflasyonist ortamın yarattığı fiyat sinyali bozulmaları, mülkiyet haklarına yönelik kolektivist yasal düzenlemeler gibi unsurlar yatmaktadır. Çalışma, mevcut imar rejiminin ve regülasyonların yapay arsa kıtlığı yaratarak bireysel mülkiyeti sınırlandırdığını ve merkezi planlamanın, doğası gereği yerel ve örtük bilgiyi içselleştiremediği için“bilgi sorunu”nu aşamadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, devlet piyasa aksaklıklarını gidermek yerine piyasayı by-pass ederek doğrudan üretici rolünü üstlenmekte, teknik açıdan güvenli ve sağlam ancak sosyal ve iktisadi açıdan optimum olmayan bir müdahale tarzı benimsemektedir. Tezin temel çıkarımı, sürdürülebilir bir kentsel dönüşümün ancak enflasyonun kontrol altına alındığı, mülkiyet haklarının güçlendirildiği ve piyasa mekanizmasının işlediği bir düzlemde mümkün olabileceğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the social impact of urban transformation processes and sector dynamics from the perspective of the Austrian School of Economics. The study is based on a two-layered methodology consisting of field research conducted on a specific project implemented by TOKİ after the 2020 Izmir earthquake (n=11) and in-depth interviews with sector experts (n=16). As a result of the qualitative analysis and Social Return on Investment (SRoI) calculations conducted in the project area, it was determined that the expected social impact and satisfaction in the project remained limited. The findings indicate that while state-intervened transformation is quite successful in ensuring technical resilience, speed, and creating a sense of security against disasters, it is ineffective in providing the expected positive social impact due to a lack of stakeholder participation, craftsmanship defects, asymmetric power relations, and a centralized management model. When the findings are evaluated within the framework of Austrian Economics, it is observed that elements such as price signal distortions caused by the inflationary environment and collectivist legal regulations regarding property rights lie at the root of the fundamental problems in the sector. The study reveals that the current zoning regime and regulations limit individual property ownership by creating artificial land scarcity and that central planning fails to overcome the“knowledge problem”as it cannot inherently internalize local and tacit knowledge. Consequently, instead of correcting market failures, the state bypasses the market and assumes the role of a direct producer, adopting an intervention style that is technically secure and robust but socially and economically suboptimal. The main inference of the thesis is that sustainable urban transformation is only possible in a context where inflation is brought under control, property rights are strengthened, and the market mechanism functions effectively.