Malatya ili deprem yıkıntı atıkları (döküm) sahasının Fine Kinney ve iş güvenlik risk analizleri ile incelenmesi
Investigation of the earthquake debris (dumping) site in Malatya province using Fine Kinney and occupational safety risk analyses
- Tez No: 1002669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Accidents, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının temel amacı, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler sonrasında Malatya ili sınırları içerisinde oluşan yoğun hafriyat atıklarının depolandığı sahalarda görev yapan personelin iş güvenliği açısından karşılaştığı risklerin sistematik olarak analiz edilmesidir. Çalışmada, afet sonrası atık yönetimi süreçlerinde çalışanların maruz kaldığı potansiyel tehlikeleri belirlemek ve bu tehlikelere yönelik önleyici stratejiler geliştirmek hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Yöntem olarak Fine-Kinney metodu ve İş Güvenliği Analizi (JSA) metodu kullanılmış, iki ayrı risk analizi gerçekleştirilerek sonuçlar karşılaştırmalı biçimde değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında sahada doğrudan gözlemler yapılmış, fotoğraflar çekilmiş ve JSA uygulaması için dört kişilik bir ekip oluşturulmuştur. JSA analizinde belirlenen tehlikelerin düzeylendirilmesinde L-matris tekniğinden yararlanılmıştır. Bulgular: Fine-Kinney ile risk analizinde toplam 32 risk faktörü belirlenmiş, bunlardan 2'si“çok tehlikeli”düzeyde sınıflandırılmıştır. JSA yönteminde ise iş adımlarının ayrıntılı incelenmesi sonucunda 6 iş adımı üzerinden toplam 40 potansiyel tehlike tespit edilmiştir. 9 tehlikenin“çok yüksek risk”kategorisinde olduğu ortaya koyulmuştur. Sonuç: Çalışmanın en önemli katkısı, deprem sonrası hafriyat döküm sahalarında iş güvenliği risk analizlerinin büyük ölçüde ihmal edilmiş olması nedeniyle literatürdeki boşluğu doldurmasıdır. Ayrıca, kullanılan iki farklı metodun sonuçlarının karşılaştırılmasıyla hangi yöntemin daha kapsamlı ve etkin bir değerlendirme sunduğu tartışılmıştır. Bu yönüyle çalışma, hem saha uygulamalarına hem de akademik literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this thesis is to systematically analyze the occupational safety risks faced by personnel working in disposal sites where large volumes of construction debris were deposited following the earthquakes of February 6, 2023, in Malatya province. The study seeks to identify potential hazards encountered during post-disaster waste management processes and to develop preventive strategies against these risks. Materials and Methods: The Fine-Kinney method and Job Safety Analysis (JSA) method were used as methods, and two separate risk analyses were performed, with the results evaluated comparatively. Direct observations were made in the field as part of the research, photographs were taken, and a four-person team was formed for the JSA application. The L-matrix technique was used to rank the hazards identified in the JSA analysis. Findings: A total of 32 risk factors were identified in the risk analysis using Fine-Kinney, 2 of which were classified as“very dangerous.”In the JSA method, a detailed examination of the work steps resulted in the identification of a total of 40 potential hazards across 6 work steps. It was found that 9 hazards fell into the“very high risk”category. Conclusion: The most significant contribution of this study lies in addressing the lack of occupational safety risk analyses in earthquake debris disposal sites, an area that has been largely neglected in the literature. Furthermore, by comparing the outcomes of two distinct methodologies, the research provides insights into which approach offers a more comprehensive and effective evaluation. In this respect, the study contributes both to practical field applications and to academic literature.