İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleriyle matematik öğrenme sürecinde dijital teknoloji kullanımları arasındaki ilişki
The relationship between digital literacy levels of primary school fourth grade students and their use of digital technology in the mathematics learning process
  1. Tez No: 1002670
  2. Yazar: ESRA NUR DAĞCI ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile matematik öğrenme sürecinde dijital teknoloji kullanım düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul ili Eyüpsultan ilçesinde yer alan ve uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen devlet ve özel ilkokullarda öğrenim gören 358 dördüncü sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Matematik Öğrenme Sürecinde Dijital Teknoloji Kullanımı Ölçeği”ve“İlkokul Öğrencilerine Yönelik Dijital Okuryazarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin normallik varsayımı değerlendirilmiş; analizlerde parametrik istatistikler kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeyleri ile matematik öğrenme sürecinde dijital teknoloji kullanımı arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir (r=.385, p<.001). Araştırma kesitsel veriye dayalı olarak yürütülmüş olup elde edilen bulgular değişkenler arasındaki ilişkiler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca araştırma bulguları, dijital teknoloji kullanım düzeyinin demografik değişkene göre farklılaşmadığını; ancak yaş ve derslerde dijital platform kullanımıyla anlamlı biçimde ilişkili olduğunu göstermiştir. Dijital okuryazarlık düzeyinin ise demografik değişkenlerden bağımsız olarak, okul türü, matematikten özel ders alma, günlük bilgisayar kullanımı ve derslerde dijital platform kullanımı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Sonuçlar doğrultusunda, ilkokul düzeyinde dijital okuryazarlık becerilerinin desteklenmesi ve matematik öğretiminde dijital araçların pedagojik amaçlarla kullanımına yönelik uygulamaların güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between Grade 4 primary school students' digital literacy levels and their level of digital technology use in the mathematics learning process. The research was conducted with 358 Grade 4 students attending public and private primary schools in the Eyüpsultan district of Istanbul, selected through convenience sampling. The data collection instruments included a Demographic Information Form, the Digital Technology Use in the Mathematics Learning Process Scale, and the Digital Literacy Scale for Primary School Students. The assumption of normality was assessed, and parametric statistics were employed in the analyses. The findings indicate a positive, moderate, and statistically significant relationship between students' digital literacy levels and their use of digital technology in the mathematics learning process (r = .385, p < .001). The study was carried out using cross-sectional data, and the findings were interpreted within the framework of the relationships among variables. In addition, the results show that the level of digital technology use does not differ by the demographic variable; however, it is significantly associated with age and the use of digital platforms in lessons. Digital literacy levels, independent of demographic variables, were found to differ significantly according to school type, receiving private tutoring in mathematics, daily computer use, and the use of digital platforms in lessons. Based on these results, it is recommended to support digital literacy skills at the primary school level and to strengthen practices aimed at the pedagogically purposeful use of digital tools in mathematics teaching.