Türk ve Arap Dil Kurumlarında ıstılah çalışmaları
Terminology studies in Turkish and Arab Language Institutions
  1. Tez No: 1002694
  2. Yazar: BAHAR ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İSHAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
19. yüzyılda bilim ve teknolojinin sürekli gelişmesi her dilde olduğu gibi Türkçe ve Arapçada farklı disiplinlere ait çok sayıda yeni ıstılahın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Türkiye'de ve Arap ülkelerinde yeni ortaya çıkan ıstılahların dile aktarılması görevini dil kurumları üstlenmiştir. Tezimiz; ıstılah üretimi konusunda belli standartlar belirleyip çalışmalar yapan Türkiye'deki ve Arap ülkelerindeki dil kurumları hakkında bilgi vermeyi ve kullandıkları yöntemleri örneklerle incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkçe ve Arapçada kullanılan ıstılah türetme yöntemleri karşılaştırılarak her iki dilde bu yöntemlerin benzer ve farklı yönleri nelerdir sorusuna cevap aranmaya çalışılmıştır. Çalışmamız Türkiye'de ve Arap ülkelerinde ıstılah türetme yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi bakımından şu ana kadar bu konuda yapılan çalışmalardan farklılık arz etmekte ve bu alandaki boşluğu doldurması açısından önem ifade etmektedir. Tezimiz nitel araştırma metotları yöntemiyle hazırlanmış olup, veriler belgesel tarama yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda modern dönemde Türklerde ve Araplarda ıstılah türetme çalışmalarının temellerinin 18. yüzyılda atıldığı, 19. yüzyılda ise bilim ve teknolojinin gelişmesiyle Batı kaynaklı kelimelerin dilleri istilası sonucu çalışmaların hız kazandığı görülmektedir. Dil kurumlarının yaptığı çalışmalar kapsamında Türklerde ve Araplarda aynı ıstılah türetme yöntemleri kullanıldığı, ancak dilin yapısına bağlı olarak bu yöntemlerin kullanım sıklığı ve oranının değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of science and technology during the nineteenth century led to the emergence of numerous new terms across various disciplines in both Turkish and Arabic. In Turkey and the Arab world, national language institutions assumed the responsibility of introducing and standardizing these newly coined terms. This study aims to examine the language institutions that have established methodological principles for term formation in Turkey and Arab countries, and to analyze the techniques they employ through representative examples. To achieve this aim, term-formation methods used in Turkish and Arabic were comparatively assessed in order to identify their shared characteristics and points of divergence. By offering a systematic comparison of term-formation practices across the two linguistic contexts, the study distinguishes itself from previous research and contributes to filling a notable gap in the existing literature. The research was conducted using qualitative methods, and the data were analyzed through documentary review. The findings demonstrate that the foundations of modern term-formation efforts among Turks and Arabs were laid in the eighteenth century, while the nineteenth century witnessed a significant increase in such efforts due to the influx of Western-origin vocabulary resulting from scientific and technological advancements. The study further reveals that although similar term-formation techniques are employed in both languages, the frequency and distribution of these methods vary according to the structural features of each language.