Hastanelerin finansal sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi: Cari açığın kapatılmasına etkisi ve sermaye piyasası ilişkisi
An evaluation of the financial sustainability of hospitals: Its impact on the current account deficit and its relationship with capital markets
  1. Tez No: 1002693
  2. Yazar: YUSUF KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Bankacılık, Finance, Banking
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren A1 rol grubu eğitim ve araştırma hastanelerinin finansal sürdürülebilirliğini değerlendirmek ve bu hastanelerin Türkiye'nin cari açığı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Analiz çalışması 2022 yılı dönemindeki seçilen girdiler ve çıktılar ile sınırlıdır. Çalışmada hastanelerin göreli verimlilik düzeyleri, Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi ile incelenmiş ve CCR (ölçeğe göre sabit getiri) ile BCC (ölçeğe göre değişken getiri) modelleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, CCR modelinde hastanelerin %25'inin tam verimli olduğu ve ortalama verimlilik skorunun 0,721 olduğu; BCC modelinde ise %42'sinin tam verimli olduğu ve ortalama verimlilik skorunun 0,820'ye yükseldiği tespit edilmiştir. Bu bulgular, ölçek farklılıklarının verimlilik ölçümlerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar yalnızca analiz kapsamındaki veri seti ve dönem için geçerlidir. Analiz sonucunda verimsiz hastaneler için referans kümeleri belirlenmiş ve kaynak kullanımının iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Ayrıca, sağlık hizmetlerinde ithalata dayalı girdi kullanımının cari açık üzerinde baskı oluşturduğu ve verimlilik artışının bu baskıyı azaltma potansiyeline sahip olduğu değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, sermaye piyasalarının sağlık yatırımlarına entegrasyonu, hastanelerin finansman çeşitliliğini artırarak uzun vadeli mali sürdürülebilirliğe katkı sağlayabilecek alternatif bir mekanizma olarak öne çıkmaktadır. Sonuç olarak, dijitalleşme ve yerli üretimin teşviki gibi politika araçlarının, hem hastanelerin finansal sürdürülebilirliğini artırabileceği hem de makroekonomik dengelere olumlu katkı sağlayabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the financial sustainability of A1 role group training and research hospitals operating under the Ministry of Health and to analyze their effects on Turkey's current account deficit. The analysis is limited to selected inputs and outputs from the 2022 period. In the study, the relative efficiency levels of the hospitals were examined using the Data Envelopment Analysis (DEA) method and CCR (constant returns to scale) and BCC (variable returns to scale) models were applied. According to the findings, it was determined that 25% of the hospitals were fully efficient in the CCR model with an average efficiency score of 0.721; in the BCC model, 42% were fully efficient, and the average efficiency score rose to 0.820. These findings indicate that scale differences play a decisive role in efficiency measurements. The results obtained are valid only for the data set and period within the scope of the analysis. As a result of the analysis, reference sets were determined for inefficient hospitals, and suggestions were developed for improving resource utilization. Furthermore, it was assessed that the use of import-dependent inputs in health services creates pressure on the current account deficit, and that an increase in efficiency has the potential to reduce this pressure. Additionally, the integration of capital markets into health investments emerges as an alternative mechanism that could contribute to long-term financial sustainability by increasing the financing diversity of hospitals. Consequently, it has been revealed that policy tools such as digitalization and the promotion of domestic production can both increase the financial sustainability of hospitals and contribute positively to macroeconomic balances.