Boreout, iş stresi, iş tatmini ilişkisi: Bir kamu hastanesi örneği
The relationship among boreout, job stress and job satisfaction:“The case of a public hospital”
- Tez No: 1002697
- Danışmanlar: DR. MESUT ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Çalışanların günün büyük bir çoğunluğunu geçirdiği ve sosyal etkileşim içinde oldukları iş ortamlarında ortaya çıkan boreout sendromunun önemi giderek artmaya başlamıştır. Boreout çalışanın yaptığı işin uyarıcılığının düşük olması, sürekli tekrar etmesi, düşük iş yükü ve anlamsız görevlerle karşı karşıya kalması sonucu ortaya çıkan sıkılma durumudur. Sağlık sektöründe çalışanların görevlerinin anlamını yitirmesi veya monoton bir hal alması boreout riskini artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarında boreout, iş tatmini ve iş stresi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda 2023 Kasım ayı ve 2024 Ocak aylarında Erbaa Devlet Hastanesinde görev yapan 181 sağlık çalışanına ulaşılarak kesitsel zamanlı ve yüz yüze anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Anket formunda boreout, iş tatmini ve iş stresi ölçekleri kullanılmıştır. Formda ayrıca çalışanların demografik özelliklerine yönelik sorularda yer almaktadır. Araştırmaya yönelik bulgular IBM SPSS ve IBM SPSS Amos paket programı ile analiz edilmiştir. İlk olarak ön analiz yapılmış, ikinci olarak geçerlilik analizi yapılmış son olarak güvenilirlik analizi yapılarak hipotez testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre boreout sendromunun alt boyutu iş yerinde gelişme krizi ve iş yerinde anlam krizinin iş tatminini negatif yönde anlamlı etkilediği tespit edilmiştir. Boreout alt sendromu iş sıkıntısının ise iş tatmini üzerindeki etkisi istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. İş stresi üzerindeki etkileri incelendiğinde ise iş yerinde gelişme kriz.nin stres üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadığı grülmüştür. İş sıkıntısının iş stresini pozitif yönde anlamlı artırdığı, iş yerinde anlam krizinin iş stresini negatif yönde ve anlamlı etkilediği tespit edilmiştir. Araştırma bulguları sağlık çalışanlarının boreout sendromu, iş tatmini ve iş stresi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak açısından önemli çıkarımlar ortaya koymuştur. Bu bulgular sağlık çalışanlarının iş yaşamı kalitesinin artırılarak, iş stresini azaltmak ve boreout gibi çalışanların motivasyonunu düşüren unsurları anlayarak bunlara çözüm üretilmesi açısından önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu araştırmanın sağlık yönetimi uygulayıcılarına ve akademik araştırmalara rehberlik ederek teorik katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of boreout syndrome, which occurs in work environments where employees spend the majority of their day and engage in social interaction, has begun to increase. Boreout is a state of boredom that arises when an employee's work is unstimulating, repetitive, involves a low workload, and consists of meaningless tasks. The risk of boreout increases when healthcare workers lose the meaning of their duties or find them monotonous. This study aims to examine the relationship between boreout, job satisfaction and job stress among healthcare workers. Acording to the this purpose, data was collected using a cross-sectional, face-to-face survey technique by reaching 181 healthcare workers employed at Erbaa State Hospital between the time of November 2023 and January 2024. The survey form utilised scales for boreout, job satisfaction and job stress. The form also includes questions regarding the demographic characteristics of employees. Findings from the research were analysed using the IBM SPSS and IBM SPSS Amos packages. First, a preliminary analysis was conducted; second, a validity analysis was performed; and finally, a reliability analysis was carried out, followed by the application of hypothesis tests. Based on the results obtained, it was found that the sub-dimension of Boreout syndrome relating to a crisis of development at work and a crisis of meaning at work had a significant negative impact on job satisfaction. The effect of boreout sub-syndrome and job boredom on job satisfaction was not found to be statistically significant. When their effects on work-related stress were examined, it was found that a crisis of meaning at work was not a significant predictor of stress. It was found that job stress increased work-related stress significantly in a positive direction, whilst a crisis of meaning at work had a significant negative effect on work-related stress. The research findings have revealed important conclusions regarding the relationship between boreout syndrome, job satisfaction and work stress among healthcare workers. This research will significantly contribute to improving the quality of working life for healthcare professionals, reducing work-related stress, and understanding factors that diminish employee motivation, such as boreout, thereby enabling the development of solutions to address these issues. The study is expected to provide theoretical contributions by guiding healthcare management practitioners and academic research.