Evli erkeklerde çocukluk çağı travmaları ile dissosiyatif yaşantılar, toksik erkeklik, manipülasyon ve aldatmaya yönelik niyet arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between childhood traumas and dissociative experiences, toxic masculinity, manipulation, and intentions toward infidelity in married men
  1. Tez No: 1002696
  2. Yazar: HİLMİ AKÇAALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, modern psikotravmatoloji ilkeleri ve dissoanaliz kuramı perspektifinden çocukluk çağı travmaları ile dissosiyatif yaşantılar, toksik erkeklik, manipülasyon ve aldatmaya yönelik niyet arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmamızın örneklemini 2024 Kasım-2025 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da ikamet eden, 18–65 yaş aralığındaki toplam 255 evli erkek katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı ve danışmanı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi ve Görüşme Formu ile Toksik Erkeklik Ölçeği, İnsan İlişkilerinde Manipülasyon Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği ve Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Evli erkeklerin 200'ü (%78,4) evliliklerini iyi, 46'sı (%18) orta, 9'u (%3,5) ise kötü olarak değerlendirmektedir. Evli erkeklerin 15'i (%5,9) eşini aldatmış, 6'sı ise (%2, 4) eşi tarafından aldatılmıştır. Çalışmanın temel bulguları içinde yer alan çocukluk çağı travmalarına bakıldığında; Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği toplam puan ortalamasının 38,4; kesme puanlarına göre 76'sının (%29,8) 35'in altında, 179'unun ise (%70,2) 35'in üstünde olduğu görülmektedir. Bir diğer ifadeyle katılımcıların %70,2'si çocukluk çağı travmaları bildirmektedir. Katılımcıların Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği toplam puan ortalamasının 16,5; kesme puanlarına göre dağılımına bakıldığında 217'sinin (%85,1) 30'un altında puan aldığı, 38'inin (%14,9) ise 30'un üzerinde puan aldığı -patolojik düzeyde dissosiyatif yaşantıları bulunduğu- tespit edilmiştir. Evli erkeklerde çocukluk çağı travmaları arttıkça dissosiyatif yaşantılar da artış göstermektedir. Bunun yanı sıra, çocukluk çağı travmalarının toksik erkeklik düzeylerini anlamlı şekilde yordadığı; ancak aldatmaya yönelik niyet üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği kesme puanlarına göre travma bildiren evli erkeklerde, insan ilişkilerinde manipülasyon düzeylerinin travma bildirmeyenlere göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Dissosiyatif yaşantılar, çocukluk çağı travmaları ile manipülasyon arasındaki ilişkiye aracılık etmekte, bu durum bireylerin örseleyici yaşam deneyimlerinin insan ilişkilerinde stratejik veya manipülatif davranışları dolaylı olarak şekillendirdiğini ve dissosiyatif mekanizmaların etken bir rol oynayabildiğini göstermektedir. Aynı zamanda, katılımcıların toksik erkeklik düzeyleri ile aldatmaya yönelik niyetleri arasında anlamlı bir ilişki görülmezken, toksik erkekliğin baskınlık boyutunun aldatmaya yönelik niyeti artırdığı belirlenmiştir. Tüm sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, çocukluk çağı travmalarının yetişkin erkeklerin psikososyal işlevselliği üzerinde hem doğrudan hem de dolaylı etkiler yarattığı, dissosiyatif yaşantıların ve toksik erkeklik özelliklerinin bu ilişkilerde belirleyici bir rol üstlendiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between childhood traumas and dissociative experiences, toxic masculinity, manipulation, and intentions toward infidelity from the perspective of modern psychotraumatology principles and dissoanalysis theory. The sample for our research consists of a total of 255 married male participants aged 18–65 residing in Istanbul between November 2024 and April 2025. Data were collected using the Demographic Information ve Interview Form created by the researcher and consultant, along with the Toxic Masculinity Scale, the Manipulation in Human Relationships Scale, the Childhood Trauma Questionnaire, the Intentions Towards Infidelity Scale, and the Dissociative Experiences Scale. Of the married men, 200 (78.4%) rated their marriages as good, 46 (18%) as average, and 9 (3.5%) as bad. Fifteen (5.9%) of the married men had cheated on their spouses, while 6 (2.4%) had been cheated on by their spouses. Looking at childhood traumas, which are among the main findings of the study, the mean total score on the Childhood Trauma Questionnaire is 38.4; according to the cut-off scores, 76 (29.8%) are below 35, and 179 (70.2%) are above 35. In other words, 70.2% of the participants reported childhood traumas. The mean total score on the Dissociative Experiences Scale for participants was 16.5. When examining the distribution according to cutoff scores, 217 participants (85.1%) scored below 30, while 38 participants (14.9%) scored above 30, indicating pathological levels of dissociative experiences. As childhood traumas increase in married men, dissociative experiences also increase. In addition, it was found that childhood traumas significantly predicted toxic masculinity levels; however, they had no direct effect on the intention to cheat. According to the Childhood Trauma Questionnaire cut-off scores, married men who reported trauma also had higher levels of manipulation in human relationships than those who did not report trauma. Dissociative experiences mediate the relationship between childhood traumas and manipulation, indicating that individuals' traumatic histories indirectly shape strategic or manipulative behaviors in human relationships and that dissociative mechanisms can play an active role. Furthermore, while no significant relationship was found between participants' levels of toxic masculinity and intentions towards infidelity, it was determined that the dominance dimension of toxic masculinity increases the intentions towards infidelity. When all results are considered together, it emerges that childhood traumas have both direct and indirect effects on the psychosocial functioning of adult men, with dissociative experiences and toxic masculinity traits playing a significant role in these relationships.