Mevcut konut yerleşimlerinin mekânsal kalite parametreleriyle incelenmesi: Afyonkarahisar ili dairecep mahallesi örneği
Examination of existing residential settlements using spatial quality parameters: the case of dairecep neighbourhood in Afyonkarahisar province
  1. Tez No: 1002724
  2. Yazar: RAMAZAN ÇEŞMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde 1950'li yıllardan itibaren kırsaldan kentlere göçlerle kentlerin hızlı bir şekilde büyümesi, mevcut konut dokularının çevresine yeni konut alanlarının ve kullanıcıların katılmasıyla kentler değişim ve gelişim göstermiştir. Yeni konut alanları kullanıcının değişen ihtiyaçlarına cevap verebiliyorken mevcut konut kullanıcılarının değişen ihtiyaçlarını karşılamaları farklı yöntemlerle mümkün olmuştur. Geçmişin konutlarının günümüzün istek ve ihtiyaçlarını karşılayamaması zamanla kullanıcılarını kaybetmemesine ve bu konut yerleşimlerinin sahip olduğu mekansal niteliklerin de önemli ölçüde değişmesine neden olmuştur. Kentlerin önemli bir kısmını oluşturan konut yerleşimleri sahip oldukları mekân nitelikleri ile kentin var olan özgün yapısının korunmasında da önemli bir rol oynamıştır. Bu tez çalışması kentlerde varolan konut yerleşimlerinin zamanla değişen mekân niteliklerini hangi kalite kriterleri ile nasıl değerlendirilebileceğini bir pilot çalışma yaparak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez çalışması kapsamında ilk bölümde problem tanımlanmış ve tezin amacı, tez çalışmasının kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde kavramsal araştırmalarda konut ve kalite kavramı temel alınarak incelenmiştir Mekân kalitesi parametreleri ile konut ilişkilendirilmiştir. Üçüncü bölümde tezin temel amacını ortaya koyan ve çalışmasını şekillendiren mekân kalitesi parametrelerinin yapı ve sokak ölçeğine hangi kriterlerle bakılacağı ortaya konmuştur. Tezin dördüncü bölümünde çalışma alanı hakkında bilgiler verilmiştir. Tez çalışmasının son bölümü olan beşinci bölümünde ise alan çalışmasından elde edilen bulgular tartışılarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 1950s, rapid urban growth in our country due to migration from rural areas to cities has led to change and development in cities as new housing and users have been incorporated into existing housing structures. While new housing structures are taking their place in cities in line with today's desires and needs, existing housing cannot go beyond physical improvements within the means of users. For this reason, as the housing of the past cannot keep up with today's desires and needs, it gradually loses its users, and the cultural characteristics, habits, and communication with the city that these housing areas possess gradually disappear. The preservation of the city's spontaneously formed structures and cultures also plays an important role in preserving the city's identity. Within the scope of this study, it is believed that the desired outcome can be achieved by improving spatial quality with the aim of ensuring the sustainability and preservation of existing residential structures. This study reveals the spatial quality issues that can be analysed and addressed in order to bring existing residential structures into the present day. In the first section of this study, the problem is defined and the purpose of the research is stated. The scope and method of the research are explained in detail. The second section of the study is the conceptual research and learning section. In this section, the concept of housing is explained in relation to the past, and the differences and changes compared to today are discussed. The concept of quality is taken as a basis, and the concept of quality in architecture and space is examined. The parameters of the concept of spatial quality are also related to housing in this section. This concept and the related headings form the backbone of the study. In the third section of the study, the spatial quality parameters that form the basis of our research and shape our study are examined. Our study explains which criteria should be considered at the building and street scale that form the housing fabric. In the fourth section of the study, information is provided about the historical context and characteristics of the study area. Subsequently, evaluations are conducted at both the building and street scales. In the fifth and final section of the study, conclusions are drawn from the evaluations, and recommendations are made.