Karbon kuantum noktaları içeren nanoteranostik sistemlerin geliştirilmesi
Development of nanotheranostic systems containing carbon quantum dots
  1. Tez No: 1002725
  2. Yazar: CANSU NUR ATLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPUZOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri, özellikle kadınlarda en sık görülen ve ölüm oranlarının yüksek olduğu kanser tiplerinden birisidir. Günümüzde kemoterapotik tedaviler ile bu hastalık tedavi edilmeye çalışılsa da kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar sadece kanser hücrelerine özgü olmadığından sağlıklı hücreler üzerinde de sitotoksik etkilerini göstermektedir ve bu nedenle de birçok yan etki görülmektedir. Bu yan etkileri azaltmak ve sağlıklı hücrelerin bozulmasını engellemek için kanser hücrelerine özgü hedefleyici ilaç dağıtım sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tez çalışmasında, hedefleyici ligand olarak biyotin ve antikanser ajan olarak doksorubisin kullanılarak, tanı ve tedaviyi bir arada sunmayı amaçlayan karbon kuantum nokta (KKN) tabanlı bir nanoteranostik sistem geliştirilmiştir. Biyotin miktarı sabit tutulup doksorubisin ve etilendiamin (EDA) oranları değiştirilerek mikrodalga destekli piroliz ve hidrotermal yöntemlerle farklı KKN kompozisyonları sentezlenmiştir. KKN'lerin fizikokimyasal ve optik özellikleri DLS, UV-Vis, FT-IR, floresans spektroskopileri ile değerlendirilmiş; sonuçlar sentez yöntemi ile bileşen oranlarının boyut dağılımı, stabilite ve emisyon davranışı üzerinde belirleyici olduğunu göstermiştir. Biyolojik etkinlik, MCF-7 meme kanseri ve L929 sağlıklı fibroblast hücre hatlarında 24 ve 72 saat inkübasyon sürelerinde MTT testi ile incelenmiş; bazı formülasyonların kanser hücrelerinde daha belirgin sitotoksisite gösterirken sağlıklı hücrelerde görece daha yüksek canlılığı koruyabildiği belirlenmiştir. Genel olarak, biyotin hedeflemesi ve doksorubisinin antikanser etkisini bir araya getiren KKN sistemlerinin meme kanserine yönelik teranostik uygulamalar için umut vadeden bir aday olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common cancer types, particularly among women, and is associated with high mortality rates. Although this disease is currently treated using chemotherapeutic approaches, the drugs employed in cancer therapy are not specific solely to cancer cells and therefore also exert cytotoxic effects on healthy cells, leading to numerous side effects. To reduce these adverse effects and prevent damage to healthy tissues, there is a need for cancer cell–specific targeted drug delivery systems. In this thesis study, a carbon quantum dot (CQD)-based nanotheranostic system was developed to integrate diagnosis and therapy by employing biotin as a targeting ligand and doxorubicin as an anticancer agent. While the biotin content was kept constant, different CQD compositions were synthesised by varying the ratios of doxorubicin and ethylenediamine (EDA) using microwave-assisted pyrolysis and hydrothermal methods. The physicochemical and optical properties of the CQDs were evaluated using DLS, UV–Vis, FT-IR, and fluorescence spectroscopy techniques. The results demonstrated that both the synthesis method and the component ratios played a decisive role in size distribution, stability, and emission behaviour. Biological activity was investigated by MTT assays on MCF-7 breast cancer and L929 healthy fibroblast cell lines following 24 and 72 hours of incubation. It was determined that certain formulations exhibited more pronounced cytotoxicity in cancer cells while maintaining relatively higher cell viability in healthy cells. Overall, CQD systems that combine biotin-mediated targeting with the anticancer activity of doxorubicin are considered promising candidates for theranostic applications in breast cancer.