Bir cam üretim tesisinde gürültü ile ilgili incelemeler ve iyileştirme önerileri geliştirilmesi
Investigations on noise in a glass production facility and developing improvement suggestions
  1. Tez No: 1002728
  2. Yazar: MÜBERRAH ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
Özet
Sanayi yapıları gürültü düzeylerinin en yüksek olduğu yapı türlerindendir. Bu da sanayi yapılarının üretim hacimlerinde çalışanlar arasında başta işitme kayıpları olmak üzere fizyolojik ve psikolojik olarak çeşitli sağlık sorunlarına neden olmakta, iş verimliliğini düşürmekte ve çeşitli iş kazalarına sebep olabilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, sanayi yapıları için yönetmeliklerin gerektirdiği akustik performans ölçütlerini sağlamaya yönelik bir çerçeve oluşturmak ve bu kapsamda üretim hacimlerinde kaynakta, kaynak-alıcı arasındaki ortamda ve alıcıda alınabilecek gürültü denetim önlemlerinin belirlenmesi konusunda bir model oluşturmaktır. Çalışma kapsamında çeşitli gürültü emisyon özelliklerine sahip makinelerin bulunduğu ve iş akışının yoğun olduğu bir ısıcam üretim yapısı ele alınmıştır. Çalışma mevcut sanayi yapısında hacim içindeki gürültü düzeylerinin yerinde ölçülmesi, anketler yoluyla çalışanların etkilenme durumlarının belirlenmesi ve gürültü ortamının değerlendirilmesi aşamalarından oluşmaktadır. Gürültü ile ilgili ölçümler, üretim alanındaki gürültü dağılımını ve makinelerin ses gücü düzeylerini belirlemek ve çalışanların gürültüden etkilenme durumları ile ilgili yaklaşık veriler elde etmek için gerçekleştirilmiştir. Çalışanları etkileyen gürültü düzeyleri, Çalışanların Gürültü ile İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelik'te (ÇGİRKY) belirlenen kabul edilebilir değerler ve frekansa göre sınır değerleri veren gürültü ölçütü eğrisi (NR75) açısından değerlendirilmiş ve çalışanların gürültü etkilenmesi ile ilgili öznel değerlendirmelerini almak üzere anket çalışması yapılmıştır. Cam üretim tesisi akustik benzetim programı ile analiz edilerek gürültü düzeylerinin üretim alanındaki dağılımı belirlenmiş ve ortalama gürültü düşeylerinin 80 dBA'nın üzerinde olduğu bu üretim yerinde çalışanların üretim alanında bulundukları yerlere ve çalışma sürelerine göre gürültüden etkilenme ve rahatsızlık durumları değerlendirilmiştir. Mevcut durum akustik benzetim programı ile analiz edildikten sonra iyileştirme önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industrial buildings are among the types of structures with the highest noise levels. This can cause various health issues, primarily hearing loss, while reducing work efficiency and increasing the risk of occupational accidents. The aim of this thesis is to establish a framework to ensure compliance with the acoustic performance standards required by current regulations for industrial buildings, and within this scope, to develop a model for identifying noise control measures at the source, along the transmission path, and at the receiver level. The study focuses on an insulating glass production facility that houses machinery with diverse noise emission characteristics and a high-intensity workflow. The research consists of three main stages: in-situ measurements to determine noise levels within the production area, surveys to assess workers' subjective responses to noise exposure, and evaluation of the overall acoustic environment. Noise measurements were conducted to map the distribution of sound levels, determine the sound power levels of the machines, and obtain approximate data on workers' exposure. The results were evaluated according to the“Regulation on the Protection of Employees from Noise-Related Risks”(ÇGİRKY) and compared with the Noise Rating curve NR75, which defines acceptable limits by frequency. Additionally, a survey was conducted to capture workers' subjective perceptions of noise. Using an acoustic simulation program, the spatial distribution of noise levels in the facility was analyzed, revealing that average sound pressure levels exceeded 80 dB(A). Workers' exposure and discomfort were assessed based on their locations and working durations within the production area. Following the analysis of the existing acoustic conditions, a set of improvement proposals was developed to reduce noise levels and enhance the overall acoustic quality of the workplace.