Türk milliyetçiliğinin kökenleri ve Milliyetçi Hareket Partisi
The roots of Turkish nationalism and Nationalist Action Party
  1. Tez No: 100273
  2. Yazar: DAMLA ÖZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ÖZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada özellikle 1999 seçimleri sonrasında kamuoyunun dikkatlerini üzerinde toplayan MHP'nin ideolojisi, Türk siyasi hayatındaki yeri ve kurulduğu günden bu yana ideolojik görünümünün evrilişi incelenmiştir. MHP ideolojisinin temeli Türk milliyetçiliğidir, bu nedenle MHP'ni incelerken, araştırmayı Türk milliyetçiliğinin ortaya çıktığı dönemlere, yani Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar götürmek kaçınılmaz bir zorunluluktur. Osmanlı İmparatorluğu' nda milliyetçi fikirlerin ortaya çıkması oldukça geç bir döneme rastlamıştır. Daha sonra bu fikir Osmanlı aydım arasında iyice benimsenmiş, hatta tüm Türklerin birleşmesini öngören Pantürkizm(Turancılık) gibi fikirler de ortaya çıkmıştır. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında milliyetçilik fikri Kemalist milliyetçilik içerisinde eritilmiş, aşın milliyetçi bir çizgiye kayması engellenmiş, bu durum 1960'lı yıllara kadar böyle devam etmiştir. 1 960' lı yıllarda Demokrat Parti (DP) iktidarına karşı yükselen toplumsal muhalefet ve sol düşüncenin karşısına MHP, aşırı milliyetçi ve anti-komünist fikirleriyle çıkmıştır. Kurulduğu günden bu yana her zaman devlete destek veren ve 'her şey devlet için politikasıyla hareket eden' MHP, buna rağmen 1980 ihtilalinde diğer siyasi partiler gibi ağır bir darbe yemekten kurtulamamış, parti kapatılmış, birçok yöneticisi ve üyesi tutuklanıp hüküm giymiştir. 1980 öncesinde sol muhalefetin, 1980 sonrasında ise PKK'nın karşısında devletle birlikte yer alan MHP, bu yolla sağladığı kitlesel desteğe rağmen 1999 seçimlerine kadar istediği oy potansiyelini yakalayamamıştır. 1999 seçimlerinde beklemeyen bir şekilde oylarım %18'lere kadar yükselten MHP, meclise girmekle kalmayıp hükümet ortağı olmayı da başarmıştır. Özellikle sandıktan çıkan bu sürpriz sonuç sonrasında medyada MHP'nin değiştiğine dair yazılar sıkça yer almaya başlamıştır. Buna rağmen MHP sürekli olarak partide herhangi bir değişimin yaşanmadığım, partinin temel amaç ve ilkelerinin aynı olduğunu, partide sadece bir gelişme yaşandığım dile getirmekte ve, parti ideolojisini en iyi yansıtan kaynaklar olan parti programlarına bakıldığı zaman MHP'nin değişmediğine dair söylemlerinde haklı olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
MHP collected all public opinion's care on itself after the elections in 1999. At this study, the ideology and place of MHP at the Turkish Politics was examined. It was investigated if there is a change at the politics and ideology of MHP or not. The basis of the MHP's ideology is Turkish Nationalism; because of this it is an obligation to studying nationalism at the Ottoman Empire period also. The idea of nationalism was emerged very late at the Ottoman Empire, but then it was speared among most of intellectuals and reached even to the radical nationalism. At the very beginning of the Turkish Republic, Kemalizm obstructed the spread of radical nationalist ideas, until 1960's. In 1960's social opposition raised too much, and MHP withstand this opposition with state. From its establishment, MHP always stayed at the state's side and supported the state, but this support did not enough to preserve MHP from the negative effects of the revolution of 1980. MHP supported the state against the social oppositions before 1980, and PKK after 1980, and as a result of this, the party gained support from the population, but MHP never had a success like the elections in 1999. After the elections in 1999, too many people from press told that there is a change at the ideology of MHP, and they said that the reason of the success is this change. In spite of these ideas about the change of MHP ideology, MHP said that there is no change at the ideology or the aims and principles of the party. When the party programs examined, it is seen that, in fact there isn't any change at the ideology, aims and principles of the party. îo£D YÜKSEKÖ?RETİM KÖRÖLÜ