12 Mart romanları tematik inceleme (1970 - 1980)
12 March novels thematic research (1970 - 1980)
- Tez No: 100272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tezin konusu 1970-1980 yılları arasında yayınlanan“12 Mart”dönemini anlatan romanların tematik yönden incelemesidir.“12 Mart askeri darbesi”1971 yılında gerçekleşmiştir; ancak Melih Cevdet Arıday'ın 1970 yılında yayınlanan Gizli Emir adlı romanı,“12 Marf'ın ilk habercisi olarak kabul edildiği için biz çalışmamızı 1971 yılından değil, 1970 yılından itibaren başlattık ve 1980 yılıyla sınırlandırdık. Çalışmamızı on yıllık bir zaman dilimiyle sınırlandırmamızın nedeni ise 12 Eylül 1980 yılında Türkiye'de yeni bir ”askeri darbe“ yaşanmış ve Türk Edebiyatı'nm, bu dönemle birlikte yeni bir döneme girmiş olmasıdır. Bu çalışmada ilk önce, ”12 Mart“ın sosyal-siyasi ve ekonomik nedenleri değerlendirilmiş, Melih Cevdet Anday'm Gizli Emir (1970), Çetin Altan'ın Bir Avuç Gökyüzü (1974), Pınar Kür'ün Yarın... Yarın (1976), Demirtaş Ceyhun'un Yağmur Sıcağı (1976), Adalet Ağaoğlu'nun Bir Düğün Gecesi (1979), Selim İleri'nin Cehennem Kraliçesi (1980) adlı romanlarının ”12 Mart"ı nasıl anlattıkları incelenmiştir. Ardından Çetin Altan'ın Büyük Gözaltı (1972), Tarık Dursun K.'nın Gün Döndü (1974), Erdal Öz'ün, Yaralısın (1974), Früzan'ın 47'liler (1974), Emine Işmsu'nun Sancı (1974), Sevgi Sosyal'ın Şafak (1975), Yılmaz Güney'in Sanık (1975), Samim Kocagöz'ün Tartışma (1976) adlı romanlarının özetleri verilerek, bu yapıtlar tematik açıdan incelenmiştir. Bu dönem romanlarında belli başlı dört ana temanın ele alındığı tespit edilmiştir. Bunlar, 1. Burjuvalaşma ve feodal yapıdaki çözülmeler, 2. Öğrenci olayları, grev, baskın, sorgulama, işkence ve hapishane, 3. Aşk, kadın, cinsellik, 4. Kişisel çatışmalar, şeklinde sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is a thematic research of 12 March Novels published between 1970 and 1980. 12 March Military Revolution has been occured on 1971, but, since it has been accepted that the novel called Gizli Emir published on 1970 by Melih Cevdet Anday as a clue of the revolution, we have started our thesis from 1970 not from 1971 and narrowed with 1980. The reason why we have narrowed our thesis with a ten year period is a New revolution has been occured on 12 September 1980 and Turkish Literature has come into a new period with this revolution. In this stady, firstly, social, politicial and economic reasons of 12 March Revolution has been evaluated and researched how this period has been told in this novels called Gizli Emir by Melih Cevdet Anday (1970), Bir Avuç Gökyüzü by Çetin Altan (1974), Yarın...Yann by Pınar Kür (1976), Yağmur Sıcağı by Demirtaş Ceyhun (1976), Bir Düğün Gecesi by Adalet Ağaoğlu (1979), Cehennem Kraliçesi by Selim İleri (1980). Secondly, we have summarized and researched with a tematic approach the novels called Büyük Gözaltı by Çetin Altan (1972), Gün Döndü by Tarık Dursun K. (1974), Yaralısın by Erdal Öz (1974), 47'liler by Früzan (1974),Sancı By Emine Işınsu (1974),Şafak by Sevgi Soysal (1975),Sanık by Yılmaz Güney (1975) Tartışma by Samim Kocagöz(1976). It has been understood that mainly four theme has been examined in the-se period novels. These themes are stated at the below. 1- Collapse of bourgeouis andfeodal system. 2- Strikejudgement Jail, torture and student events. 3- Love, women, sex. 4- Personal Discussion.