1980 sonrası değişen Türk milliyetçiliği
Changing of Turkish Nationalism After 1980's
- Tez No: 241975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye'de milliyetçilik düşüncesinin kökenleri II. Meşrutiyet dönemine dek götürülebilir. Kültür temelli bir anlayışla ortaya çıkan Türkçülük; Osmanlıcılık ve İslamcılık akımları ile birlikte dağılan bir imparatorluğu kurtarma hedefine odaklanmıştır. Bu hedefe yönelik çeşitli oluşumlar halinde örgütlenen Türkçülük hareketi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile birlikte yeni kurulan devletin resmi ideolojisi haline gelmiştir.Resmi milliyetçiliğin yanında ona eleştirel bir yaklaşım geliştiren milliyetçilik akımları da ortaya çıkmıştır. Biyolojik milliyetçilik, Anadolucu milliyetçilik, Türk- İslam sentezi anlayışı, liberal- muhafazakar milliyetçilik gibi akımlar milliyetçilik alanında fikirsel çoğulculuğu da beraberinde getirmişlerdir.1980'lerden sonra gelişen iç ve dış koşullardan Türk milliyetçiliği de etkilenmiş ve kendisini yeniden tanımlama gereğini hissetmiştir. 1980'lere dek kendisini etno-kültürel bir temelde tanımlayan Türk milliyetçiliği, 1980 sonrasında civic- territoryal bir niteliğe bürünmüştür. Taha Akyol ve Mümtaz'er Türköne'nin fikirleri bu bağlamda, civic (sivil)- territoryal milliyetçiliği vurgulamaları bakımından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The origins of nationalism in Turkey can be traced back until the Constitutional Period II. Turkism emerging on the base of an approach of cultural mean, focused on the target of saving a crumbling empire with the trends in Ottomanism and İslamism. For the direction of this target, Turkist movement organising with the help of various formations, has become to the official opinion of the new state with building of Republic of Turkey.Beside the official nationalism, nationalist movements which developed a critical approach for it has emerged. Like trends of biological nationalism, Anatolian nationalism, synthesis of Turk and Islamic movements, liberal- conservative nationalist movements, brought the plurality of ideas in the area of Turkish nationalism.Also Turkish nationalism has been effected by the internal and external developments after the 1980?s. Turkish nationalism which described itself on the etno-cultural base until the 1980?s, wrapped to the quality of civic-territorial mean. Ideas of Taha Akyol and Mumtaz?er Turkone in this regard is very important because of their emphasies of civic- territorial nationalism.