Endemik leopoldia mira, muscari sandrasicum ve m. serpentinicum türlerinin koruma biyolojilerinin araştırılması
Investigation of the conservation biology of the endemic species leopoldia mira, muscari sandrasicum, and muscari serpentinicum
- Tez No: 1002739
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yayılış gösteren Leopoldia mira, Muscari sandrasicum ve M. serpentinicum türlerinin ekolojik özellikleri, üreme biyolojisi ve korunma durumları araştırılmıştır. Çalışma alanları genel olarak Akdeniz iklimi etkisi altında olup, yaz aylarında kuraklık, kış aylarında ise soğuk koşullar hakimdir. Toprak yapıları çoğunlukla tınlı ve killi-tınlı, pH değerleri nötr veya hafif asit/alkali ve organik madde ile kireç oranları lokalitelere göre değişkenlik göstermektedir. Polen ve tohum biyolojisi çalışmaları, L. mira ve M. serpentinicum'un karışık, M. sandrasicum'un zorunlu dış çaprazlamaya sahip olduğunu ortaya koymuştur. Polen canlılık oranları %72-86 arasında değişirken, tohum canlılığı %40-80 olarak belirlenmiştir. Çimlenme oranları türler arasında farklılık göstermiş, L. mira en düşük, M. serpentinicum en yüksek çimlenme oranına sahip olduğu belirlenmiştir. Başlıca tozlayıcı türler Apis mellifera ve bazı Bombus sp., Empis sp. ve Meliscaeva sp. türleridir. Koruma çalışmaları, türlerin doğal habitatlarının korunmasının kritik olduğunu göstermiştir. Aşırı otlatma ve habitat bozulması başlıca tehditler olarak saptanmış, M. serpentinicum'un dar populasyonu nedeniyle Tehlike Altında (EN) statüsünde olması gerektiği belirlenmiştir. Çalışma, bu türlerin sürdürülebilirliği için koruma önlemlerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ecological characteristics, reproductive biology, and conservation status of Leopoldia mira, Muscari sandrasicum, and Muscari serpentinicum, distributed in Türkiye, were investigated. The study areas are generally under the influence of the Mediterranean climate, characterized by dry summers and cold winters. Soil structures are predominantly loamy and clay-loamy; pH values are neutral or slightly acidic/alkaline, while organic matter and lime content vary among localities. Pollen and seed biology studies revealed that L. mira and M. serpentinicum exhibit a mixed mating system, whereas M. sandrasicum is obligately outcrossing. Pollen viability ranged between 72-86%, while seed viability was determined to be between 40-80%. Germination rates differed among species; L. mira showed the lowest germination rate, whereas M. serpentinicum had the highest. The principal pollinator species were Apis mellifera and certain species of Bombus sp., Empis sp., and Meliscaeva sp. Conservation assessments indicated that the protection of natural habitats is critical for these species. Overgrazing and habitat degradation were identified as the main threats. Due to its narrow population size, M. serpentinicum was determined to warrant Endangered (EN) status. This study emphasizes the importance of implementing conservation measures to ensure the long-term sustainability of these species.