Sivas ili bazı ilçelerinin (şarkışla, altınyayla) düz karınlı yer örümcekleri faunası(arachnıda, araneae, gnaphosıdae)
The flat-bellied ground spider fauna (arachnida, araneae, gnaphosidae) of some districts (şarkişla, altinyayla) of Sivas province,Turkey
- Tez No: 1002764
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Sivas ilinin Şarkışla, Altınyayla ilçelerinde 2024–2025 yılları arasında, Nisan–Ekim aylarını kapsayan arazi çalışmaları sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda bölgedeki düz karınlı yer örümceklerinin (Gnaphosidae) faunası ve sistematiği araştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda tespit edilen türler ayrıntılı olarak incelenmiş, teşhisleri yapılmış, listelenmiş ve fotoğraflanmıştır. Toplanan örneklerin morfolojik özellikleri tanımlanmış; üreme organları da dâhil olmak üzere örümceklerin dorsal ve ventral fotoğrafları sunulmuştur. Araştırma kapsamında 14 farklı lokaliteden Gnaphosidae familyasına ait toplam 32 tür tespit edilmiştir. Belirlenen türlerin genel özellikleri, dünya genelindeki yayılışları, sinonimleri ve habitat tercihleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışma sonucunda tespit edilen Drassodes albicans (Simon, 1878) türü, Türkiye örümcek faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fauna and systematics of the ground spiders (Gnaphosidae) in the Şarkışla, Altınyayla districts of Sivas Province were investigated based on the data obtained from the field studies conducted between 2024 and 2025, covering the period from April to October. As a result of the study, the identified species were examined in detail, identified, listed, and photographed. The morphological characteristics of the collected specimens were described, and dorsal and ventral photographs of the spiders, including their reproductive organs, were presented. Within the scope of the research, a total of 32 species belonging to the family Gnaphosidae were recorded from 14 different localities. Information on the general characteristics, global distributions, synonyms, and habitat preferences of the identified species was also provided. As a result of the study, Drassodes albicans (Simon, 1878) was determined as a new record for the spider fauna of Türkiye.