Kalp hastalıkları görüntüleri ile özellik çıkarma yöntemleri kullanılarak derin ve makine öğrenme yöntemlerinin performans karşılaştırması
Comparison of the performance of deep and machine learning methods using feature extraction methods from heart disease images
  1. Tez No: 1002792
  2. Yazar: ŞULE TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ SARI, DOÇ. DR. EMRE AVUÇLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrokardiyografi (EKG) sinyallerinin otomatik olarak sınıflandırılmasına yönelik hibrit bir yaklaşım önerilmiştir. Farklı veri tabanlarından elde edilen sinyaller ön işlem aşamalarından geçirilmiş; normalizasyon, yeniden örnekleme ve sinyalin görselleştirilmesi gibi adımlarla analiz için uygun hale getirilmiştir. Konvolüsyonel Sinir Ağı (CNN) tabanlı mimari kullanılarak sinyallerden yüksek seviyeli öznitelikler çıkarılmış; bu öznitelikler HOG, GLCM ve LBP gibi geleneksel yöntemlerle elde edilen özelliklerle birleştirilmiştir. ReliefF algoritmasıyla optimize edilen birleşik öznitelik kümesi, Random Forest sınıflandırıcısı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar, önerilen modelin dört sınıflı EKG veri setinde %96,70 doğruluk oranına ulaştığını göstermektedir. Bu çalışma, yapay zekâ tabanlı yöntemlerin kardiyak ritim bozukluklarının tespitinde yüksek doğruluk sağlayarak klinik karar destek sistemlerinde etkili şekilde kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a hybrid approach is proposed for the automatic classification of electrocardiogram (ECG) signals. ECG recordings obtained from different databases were preprocessed through normalization, resampling, and visualization procedures to prepare them for analysis. High-level features were extracted using a Convolutional Neural Network (CNN) architecture and combined with handcrafted descriptors generated by traditional methods such as HOG, GLCM, and LBP. The merged feature set was optimized using the ReliefF algorithm and classified using the Random Forest model. Experimental results show that the proposed method achieves an accuracy of 96.70% on a four-class ECG dataset. The findings indicate that artificial intelligence-based systems can effectively identify cardiac rhythm disorders with high precision and may contribute significantly to clinical decision-support processes.