Kafes kuşlarında potansiyel zoonotik enterobakterilerin identifikasyonu ve antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi
Identification of potentially zoonotic enterobacteriaceae in cage birds and determination of antibiotic resistance profiles
- Tez No: 1002791
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR PARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Mikrobiyoloji, Veterinary Medicine, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma yetiştiriciliği yapılan veya pet hayvanı olarak kafeste beslenen farklı yerlerde barındırılan kuşlardan toplanan olan 48 adet dışkı örneğinin enterobakterilerin identifiye edilebilmesi için yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, analitik-kesitsel olarak, 6 aylık bir süre boyunca (2025 yılı Mart-Ağustos) Aydın ili ve çevresinde hobi amaçlı veya yetiştiricilik kapsamında kafeslerde barındırılan 48 adet muhabbet kuşu ve papağanlardan alınan dışkı örnekleri kullanılmıştır. Örnekler, kuşların tür, cinsiyet, yaş grubu ve son bir ay içerisindeki antibiyotik kullanımı gibi biyolojik ve çevresel faktörler dikkate alınarak Amies Transport Medium'lu steril svaplar (Cultiplast Tampon Plast) aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada toplanan örnekler, muhabbet kuşu (25) ve papağan (23) türü hayvanlardan sağlanmıştır. Toplanan örnekler soğuk zincir altında muhafaza edilerek laboratuvara ulaştırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde oran analizi kullanılmıştır. Bulgular: İncelenen 48 dışkı svap örneğinden 4 (%18) adet Enterococcus sp., 2 (%9) adet Koagulaz Pozitif Stafilokok, 7 (%32) adet Koagulaz Negatif Stafilokok, 4 (%18) adet Lactobacillus sp., 2 (%9) adet Shigella sp., 2 (%9) adet E. coli, 1 (%5) adet Klebsiella sp. izolasyonu gerçekleştirildi. Toplam 26 (%54) örnekte ise bakteriyel üreme saptanmamıştır. Bu çalışmada, izole edilen enterobakteriyel suşların tamamı test edilen 10 antimikrobiyalden en az birine dirençli olarak belirlenmiştir. En yüksek direnç oranları sırasıyla doripenem, tetrasiklin ve cefepime antibiyotiklerine karşı görülmüştür. Sonuç: Çalışmamızda numune alınan papağan ve muhabbet kuşlarından belirgin klinik belirtiler olmasa bile, kloakal sürüntü örneklerinde çeşitli oranlarda Gram pozitif bakteriler ve enterobakteri cinsleri saptanmıştır. Birden fazla antimikrobiyal ilaç sınıfında antimikrobiyal direnç saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to identify enterobacteria from 48 fecal samples collected from birds kept in cages either for breeding purposes or as pets. Materials and Methods: The research was designed as an analytical cross-sectional study over a six-month period (March–August 2025) in Aydın province and its surroundings. A total of 48 fecal samples were obtained from budgerigars (n = 25) and parrots (n = 23) housed in cages for hobby or breeding purposes. Samples were collected using sterile swabs with Amies transport medium (Cultiplast Tampon Plast), considering biological and environmental factors such as species, sex, age group, and antibiotic use within the last month. The collected samples were preserved under cold chain conditions and transported to the laboratory. Data were evaluated using ratio analysis. Results: Among the 48 fecal swab samples examined, the following isolates were identified: Enterococcus spp. (4; 18%), coagulase-positive staphylococci (2; 9%), coagulase-negative staphylococci (7; 32%), Lactobacillus spp. (4; 18%), Shigella spp. (2; 9%), Escherichia coli (2; 9%), and Klebsiella spp. (1; 5%). No bacterial growth was detected in 26 (54%) samples. All enterobacterial strains isolated in this study were resistant to at least one of the ten antimicrobials tested. The highest resistance rates were observed against doripenem, tetracycline, and cefepime. Conclusion: In this study, even in the absence of evident clinical signs in parrots and budgerigars, cloacal swab samples revealed varying proportions of Gram-positive bacteria and enterobacterial genera. Multidrug resistance across several antimicrobial classes was detected.