Süt dişlerinde kullanılan rezin esaslı restorasyon materyallerinin mekanik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of the mechanical properties of resin-based restoration materials used in primary teeth
- Tez No: 1002800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, çocuk diş hekimliğinde güncel olarak kullanılan rezin esaslı restoratif materyallerin süt dişlerinde mikrosertlik, mikrosızıntı ve mikrogerilim bağlanma dayanımı yönünden in vitro koşullarda karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu in vitro çalışmada, kompül formunda dört farklı restoratif materyal (Dyract XP, Neo Spectra ST HV, Filtek One Bulk Fill, SDR Plus), çürüksüz insan süt 2. molar dişlere uygulanmıştır. Her grupta 8'er adet olmak üzere toplam 32 örneğin başlangıç Vickers mikrosertlik ölçümleri yapılmış ve 10.000 termal siklus sonrası tekrar ölçülmüştür. Mikrosızıntı testi için, her gruptan 8'er adet süt ikinci molar dişe sınıf II kavite açılarak restorasyon uygulanmış, örnekler 500 termal siklusa tabi tutulmuştur. Örnekler %0,5'lik bazik fuksinle 24 saat boyanıp mezio-distal yönde kesilerek mikrosızıntı değerlendirilmiştir. Mikrogerilim testinde, dört farklı materyal grubu için 20'şer adet 1×1 mm² çubuk hazırlanmış ve test cihazında kopma değerleri elde edilmiştir. Sızıntı ve kopma analizleri stereomikroskop ile yapılmıştır. BULGULAR: Tüm materyallerde termal siklus sonrası mikrosertlik değerlerinde anlamlı azalma gözlenmiştir (p<0.05). Neo Spectra ST HV, yaşlandırma öncesi ve sonrası en yüksek, SDR Plus ise en düşük mikrosertlik değeri göstermiştir. Sertlik düşüşü en fazla Neo Spectra ST HV, en az SDR Plus'ta gözlemlenmiştir (p<0.05). Bağlanma dayanımında, Neo Spectra ST HV en yüksek, Dyract XP ise en düşük ortalamayı göstermiş; aralarındaki fark anlamlı bulunmuştur (p<0.05). Kopma tiplerinde en sık adeziv tip görülmüş; gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Mikrosızıntıda oklüzal bölgede gruplar arasında fark saptanmazken, gingival bölgede anlamlı fark belirlenmiş; en fazla sızıntı Dyract XP, en az ise SDR Plus ve Filtek One Bulk Fill gruplarında gözlenmiştir (p<0.05). SONUÇ: Termal siklus sonrası tüm materyallerin mikrosertliği azalmıştır. Neo Spectra ST HV en yüksek mikrosertlik ve bağlanma dayanımını göstermiştir. Gingival mikrosızıntı SDR Plus ve Filtek One Bulk Fill'te en düşük seviyededir. Çalışma, restoratif materyallerin fizikomekanik özelliklerinin klinik başarı açısından belirleyici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to compare, under in vitro conditions, the microhardness, microleakage, and microtensile bond strength of resin-based restorative materials currently used in pediatric dentistry on primary teeth. MATERIALS AND METHODS: In this in vitro study, four different restorative materials in compule form (Dyract XP, Neo Spectra ST HV, Filtek One Bulk Fill, SDR Plus) were applied to caries-free human primary second molars. Initial Vickers microhardness measurements were performed on a total of 32 specimens (eight per group), followed by repeated measurements after 10,000 thermal cycles. For the microleakage test, Class II cavities were prepared and restored in eight primary second molars per group, and the specimens were subjected to 500 thermal cycles. The specimens were immersed in 0.5% basic fuchsin for 24 hours and sectioned mesiodistally for microleakage evaluation. In the microtensile test, twenty sticks measuring 1×1 mm² were prepared for each of the four material groups, and fracture values were obtained using a testing machine. Microleakage and fracture analyses were performed with a stereomicroscope. RESULTS: A statistically significant decrease in microhardness values was observed in all materials after thermal cycling (p<0.05). Neo Spectra ST HV showed the highest microhardness before and after aging, while SDR Plus showed the lowest. The greatest decrease in hardness was observed in Neo Spectra ST HV, and the least in SDR Plus (p<0.05). In terms of bond strength, Neo Spectra ST HV showed the highest mean, while Dyract XP showed the lowest, and the difference between them was statistically significant (p<0.05). Adhesive failure was the most frequent failure type, with no significant difference between groups (p>0.05). While no difference was detected among groups in occlusal microleakage, significant differences were found in gingival microleakage; the highest leakage was observed in Dyract XP, and the lowest in SDR Plus and Filtek One Bulk Fill (p<0.05). CONCLUSION: After thermal cycling, the microhardness of all materials decreased. Neo Spectra ST HV exhibited the highest microhardness and bond strength. Gingival microleakage was lowest in SDR Plus and Filtek One Bulk Fill. The study demonstrates that the physicomechanical properties of restorative materials are decisive for clinical success.