Yaratım sürecinde öz-biçim ilişkisi
Essence-from relations in the creation period
  1. Tez No: 100282
  2. Yazar: ZEHRA ŞONYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Sanatçı başlangıçtan günümüze“gerçek”(değişmeyen şey, idea, mutlak varlık ) olanı aramış ve gerçekliğin peşinden gitmekten kendisini alıkoyamamıştır. Bu nedenle görünmezi görünür kılmaya, bilinmezi bilinir hale getirmeye çalışarak varolan sınırları aşmış, yeni gerçekliklere ulaşmıştır. Çünkü gerçeklik, tam anlamıyla bilinemez, açıklanamaz ve ifade edilemez olandır. Bununla birlikte Niethezsche'nin“varoluş ve dünya ancak estetik olgular olarak ebedi gerçekliğini bulurlar”söylemi, sanatın gerçeklikle olan ilişkisini doğrular (Magill 1998:65). Baudelaire' in“sanatta her esin kendiliğinden bireyseldir ve sanatçının tek kaynağı kendisidir”(Berman 2000:192) sözünden de anlaşılacağı gibi, sanatçı gerçekliğe özneden, yani, duyan, düşünen ve isteyen“ben/öz”den yola çıkarak varacaktır. Bununla birlikte her sanat yapıtuıın/biçimin içeriği/özü de sanatçının kendisi olacaktır. Sanatta olduğu gibi felsefede de gerçeğe ulaşmak için bireyin önce kendi özüne,“saf ben”e varması gerekmektedir. HusserPe (İnaml995) göre tüm gerçekliklerden soyutlanarak“saf ben”e varan kişi, zamanın ve mekanın ötesinde olan evrensellere/idalara ulaşmakla birlikte, dünyaya kendi anlamım veren mutlaklık konumuna da ulaşacaktır. Sanatçı böylesi bir gerçekliğe, malzeme ile birlikte gerçekleştirdiği yaratım sürecinde, kendisini bilinmezliğin (kaos) içine atarak ulaşır. Birçok evreden geçilerek gerçekleştirilen süreç sonunda sanatçı, bilinen tüm gerçeklikleri ve varolan sınırlan aşarak, zamanın ve mekanın ötesinde beliren bir boşluğa=an'a veya yokluğa ulaşır. Sanatçı söz konusu boşlukta kendi özüne/öze (gerçeğe, mutlak varlığa) ulaşmakla kalmaz, kendine ait evreni yansıtan özgün biçem dilini de yaratarak, sanat yapıtında görünür kılar. Günümüz gerçeklikleri doğrultusunda sanatı, bireysel dünyaların kendine özgü ve özgün biçimsel ifadeleri olarak ele aldığımızda, boşluğun=an'm önemi daha da artacaktır. Çünkü sanatçı bu boş anlarda kendi içini keşfederek, kendini oluşturmakta, kurmakta ve gerçekleştirmektedir. Kendine ait olanı yakalamakta, öznelliğine, özgülüğüne ve özgünlüğüne ulaşmaktadır. Böylesi anlarda sanatçı, nedenselliği aşarak özgürleşmekte ve varlığım sınırsızca sonsuza yaymaktadır. Başka11 bir anlamda varlığını tehdit eden ölüme, o nihai boşluğa üstün gelerek ebedileşmektedir. Bununla birlikte zamanın ve mekanın ötesinde olan gerçeklik/mutlaklık, böylesi açıklanamayan, anlamlandırılamayan, bilinçsiz ve belirsiz anlarda ses vermeye ve görünür hale gelmeye başlamaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY From the beginning upto now the artist has sought for the real thing (unchanging, absolute individulality, idea) and hasn't benn able to keep himself away from pursuing reality. For this reason, he has reached new realms of reality by trying to make the invisible be visible and the unknown be kown and has overtaken the existing boundaries. However, Niethezsche's saying“Existence and the world can only reach the infinite reality in the form of an esthetic phenomen.”proves the relation between art and reality. As it is understood from Baudelaire's words "Every inspiration in art is individual and the only source of an artis is his oun self the artist can reach the reality acting on his ownself, mat is the self that hears, minks and wants. As in art, it is true that in philosophy the individual should reach his inner self himself. According to Husserl, the one who has perceived his inner self will reach the universe and idols beyond time and space as well as attaining the status of being absolute that will give the meaning of his existence. The artist obtains mis reality pushing himself into a chaos withing the time during which he creates his work with the material he uses. The artist finds himself in infinity beyond time and space by overtaking the existing boundaries and realities and going through various steps. Besides, by creating his own, authentic self expression the artist reflects himself in him art. When we think of art as the expression of exclusive or individual worlds in respect with today's realities, the importance of moment becomes more because the artist will experience and realize himself at this very moment. He will grasp what he thinks mat belongs to him and to his exclusive way of creativity. In such moments the artist will experience freedom as he'll fly over scapticism and will feel his individuality in infinity. İn other words, he will become immortal overcoming team, wich threatens his existence. However, the reality beyond time and space will becom visible in such unexplaneble, indefinte moments.