The self as a problem of existence and its imagery in plastic arts
Bir varlık sorunu olarak benlik ve plastik sanatlarda görünümü
  1. Tez No: 861826
  2. Yazar: ELVAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sanat ve felsefenin birlikteliğinden beklenen varlığın ontolojik bir yaklaşımla ele alınarak varoluşsal gerçekliğin keşfine aracılık edecek bir sanat anlayışını ortaya çıkarabilmesidir. Kendi bilinci üzerine düşünen insan, tinselliğini anlamlandırabilmek için felsefeye gereksinim duyar. Varlık ve benlik problemi ontoloji ve metafizikle özdeş olan felsefenin temelidir ve bu kavramlar, Antik Yunan ontolojisinden çağdaş metafiziğe ele alınmış; kendi çağı bağlamında anlamlandırılmıştır. Sanatçının gerçeklik olarak belirlediği varlığın bilgisi, sanatın öz konusunu oluşturur bu nedenle estetik tavır öncelikle ontolojiye dayanır. Sanatçı, varlığın özünü maddede estetik bir forma sokarken, varlığa yönelik algısını dışlaştırmış, cisimleştirmiş ve kendisini yansıtarak, sanat yapıtında benliğini nesneleştirmiş olmaktadır. Sanatçı- sanat yapıtı ilişkisine yaklaşımda alternatif bir bakış açısı olarak, benlik kavramının disiplinler arası boyutları hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan bu çalışmada; sanatçının, bulunduğu tarihsel süreç içinde sanat yapıtında, benliği nasıl nesnelleştirdiğinin araştırılması; insanın düşünsel tarihinde benlik bilincinin ve ontolojik görme biçimlerinin plastik sanatlardaki temsili, yaratım sürecinde sanatçının nasıl bir bilinç kurduğu ve gerçekliğin sanatçıya göre nerede konumlandığı ve son olarak bu benlik temsillerinin ontolojik yaklaşıma göre sanat nesnesinde hangi katmanlarda görülür olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Ontolojik anlatımı daha belirgin hale getirebilmek için kavram, psikoloji ve sosyoloji içinde de ele alınarak, sanatsal temsilleri örneklendirilmiştir. Kişisel çalışmaların anlam ve biçimsel özellikleri üzerine değerlendirme çeşitli sanatçı yapıtları referans gösterilerek yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
What is expected from the unity of art and philosophy is to reveal an understanding of art that will mediate the discovery of existential reality by considering existence with an ontological approach. The man who thinks about his own consciousness needs philosophy to make sense of his spirituality. The problem of“existence”-“non-existence”and“self”is the basis of philosophy, which is identical with“ontology”and“metaphysics”and these concepts have been discussed from Ancient Greek ontology to contemporary metaphysics and interpreted in the context of its own era. The knowledge of the existence that the artist sees and determines as reality, constitutes the core subject of art, therefore the aesthetic attitude is primarily based on ontology. While the artist puts the essence of existence into an aesthetic form in matter, he externalizes his perception of being, embodies it, and by reflecting himself, he objectifies the“self”in the work of art. In this study which intends to raise awareness about the interdisciplinary dimensions of the concept of self as an alternative perspective in approaching the artist-artwork relationship; it is aimed to investigate how the artist objectifies the“self”in the work of art throughout the historical process, to examine the representation of consciousness of the self and ontological ways of seeing in intellectual history in plastic arts, to examine what kind of consciousness the artist establishes during the creation process and where reality is positioned according to the artist and finally to examine at what layers self-representations are visible in the artwork according to the ontological approach. To clarify the ontological statement, the concept is also discussed within psychology and sociology, and the artistic representations are exemplified. The evaluation of the meaning and formal characteristics of the personal works was made by referring to various artists' works.