İlköğretim denetçilerinin ilköğretim denetimindeki rol çatışmaları hakkındaki görüşleri
Primary supervisors opinions about the rol conflict at primary
  1. Tez No: 100281
  2. Yazar: NİLGÜN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim denetçilerinin, ilköğretim denetimindeki rol çatışmaları hakkındaki görüşlerinin ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçların denetim sisteminin geliştirilmesi için yapılan çalışmalara ışık tutması beklenebilir. Bu araştırmada çalışma grubu olarak 1999-2000 Öğretim Yılı Yaz Döneminde İsparta ilinde açılan Aktif Öğrenme ve Öğretme Seminerine katılan 2. Grup İlköğretim Denetçileri alınmıştır. Bilgi toplama amacıyla anket kullanılmış; dağıtım, yamtlama ve geri dönüşün sağlıklı olabilmesi için araştırmacı tararından uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde, çatışma olduğu ve olmadığı yönünde belirtilen görüşler ile bu görüşlerin öğrenim durumu ve hizmet sürelerine göre, rollere dağılım ve yığılımına bakılmıştır. Denetçilerin değerlendirme odaklı yöneticilik rolü, denetlenenin başarısını saptayarak onun ödüllendirilmesini, uyarılmasını ya da cezalandırılmasını öngörürken, rehberlik ve yardım rolü, denetlenenin çekinmeden sorunlarım açıklayarak yardım istemesini öngörmektedir. Bu durumda rehberlik için gerekli olan destekleyici, geliştirici ve yapıcı bir ortamın yaratılması güç olabilir. Nitekim yöneticilik ve diğer rollerin çatışma durumuna ilişkin görüşler hemen her role dağılmakla birlikte en çok soruşturma rolü ile rehberlik ve yardım rolünde yığılmıştır. Denetçilerden bir yandan demokratik ve anlayışlı bir lider olması beklenirken öte yandan denetleyici olması beklenmektedir. Bu durum denetçinin rolleri arasında çatışma yaşamasına neden olabilir. Araştırma sonucunda da liderlik rolüyle soruşturma rolünün çatıştığını belirten görüşlerde her iki değişkene göre de yığılım gözlenmiştir. Araştırıcılık rolüyle diğer roller arasındaki çatışma durumuna ilişkin belirtilen yanıtların öğrenim durumu ve hizmet süresi değişkenine göre oldukça az olduğu gözlenmiştir. Denetçilerin araştırıcılık rolüyle diğer roller arasında önemli sayılabilecek düzeyde çatışma yaşamadıkları söylenebilir. Sonuç olarak denetçi görüşlerinde, hem öğrenim durumuna hem de hizmet süresine göre yığılımdan çok yâyılım gözlenmiştir. Çatışma görüşleri hemen her role dağılmıştır. Bu da, denetçilerin birbirlerinden oldukça farklı bilgi ve düşüncelere sahip olduğunu, yetişme kaynaklarının da farklı olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aimed to investigate perceptions primary supervisors' on the role conflicts. Results might be used to development of inspection system. Study group involved the 2nd Group basic education inspectors who attended the Seminar of Active Learning and Teaching in İsparta in 1999-2000 academic year.In order to collect data a questionnare was developed and applied by the researcher. In the study distribution and frequency of the roles were taken into consideration during analyzing the data. While doing this whether there is a conflict in perceptions given by the supervisors or not and educations backrounds and serves years were taken into consideration. The supervisors administration role based on evaluation suggest that the controlled person should be awarded, and warned or punished according to her or his success. On the other hand counselling and aid role suggest that the controlled person should be ask explaining his or her problem to create a supporting, improving and positive environment which is necessary for counselling. So the ideas related to administration and the other roles about this conflict have been spreaded to each role at the same time it has been concentrated on especially investigation role, and counselling and aid roles. It is hoped that supervisors should be democrat and a thoughtful leadership while they are perceived to be an supervisor. This situation causes a conflict among the supervisior' roles. Results show that a conflict was observed in perceptions of leadership role and investigation role. Supervision perceive that there are some conflict between the role of training and other roles. In consequence with the options of supervisors, a dispersion rather than an accumulation was observed in relation both to graduation level and to seniorty. Opinions about role conflict were dispersed among all groups of opinions. And this, indicates that the supervisors are likely to have quiete different thoughts, knowledge, and trainning backgrounds from eachother.