İki farklı ülke insanının-Türk ve Amerikalı-simetrik ve asimetrik metrumları algılaması
Perception of symmetric and asymmetric metrums by two different country's people-Turkey and American
  1. Tez No: 100283
  2. Yazar: SEMRA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN GÜRKAN TEKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma, asimetrik metrik yapıların algılanmasında insan zihninde hazır bir şemanın varlığını araştırmayı konu etmektedir. Başka kültürlerin müziğinin yanı sıra Türk Halk Müziğinde de kullanılan asimetrik metrumun iki ayrı kültürden insanlar tarafından - Türk ve Amerikalı - nasıl algılandığı irdelenmiştir. Simetrik meterumun insan zihinde şematik gösterime sahip olduğu bu konularda araştırma yapan bilim adımları tarafından tespit edilmiştir. Başka bir deyişle simetrik metrik yapıya sahip materyal ile karşılaşan insanlar - tıpkı saat mekanizması gibi - zamanı eşit aralıklı ve düzenli vuruşlar biçiminde örgütleyerek müziğin ritim ile ilgili yönünü algılar, hafızada tutar, taklit eder, hatırlar vb. bilişsel süreçlerde bulunur. Asimetrik metrik yapı için böyle bir mekanizmanın/şematik bilginin varlığının araştırılmamış olması çalışmamızın önemini ortaya koymaktadır. Türk ve Amerikalılar için simetrik ve asimetrik metrik yapılı müzik materyalinin algılanmasında hazır bir şematik bilginin varlığını araştırmak için deneysel yöntem kullanılmıştır. Deneyin materyali olarak simetrik, asimetrik ve düzensiz metrik yapıya sahip ezgiler kullanılmıştır. Ezgilerde yapılan değişikliklerin fark edilmesi gibi bir işlem kullanarak, Türk ve Amerikalı denekler için simetrik ve asimetrik metrik yapıların şematik gösterimi irdelenmiştir. Asimetrik metrik yapıların 20. yüzyıl Batı Müziğinde sıklıkla kullanılması ve Amerikanın bazı müzik akademilerinde pratik ve teorik açıdan ders konusu olması, Amerikalı deneklerin bu tür yapılarla tanışık olabileceği düşüncesini doğurmaktadır. Türk Halk Müziğinde sıklıkla kullanılan ve günümüz popüler müziğine de malzeme olan asimetrik metrumların, Türk deneklerine oldukça tanıdık olabileceği de düşünülmektedir. Deney sonunda,m iki denek grubunun asimetrik metrumun zihinsel gösterimi konusundaki bulgular ortak bir açıdan ele alındığı gibi, iki grup arasında oluşan farklılıklara da değinilmiştir. Deneyin sonuçları, beş temel karşılaştırma ezgi çifti türü ve iki bağımsız değişkenin ayrı ayrı ve ortak etkileri ile direk olarak bağlantılıdır. Bu bağlamda deneyin sonucunda elde edilen bulgulardan hareketle, simetrik metrik yapının yanı sıra asimetrik metrik yapının da Türkler için şematik gösterime sahip olduğunu kesin bir biçimde söylemek mümkün olamamıştır. Ancak yapılacak ileriki çalışmalar ile bu yönde - asimetrik yapılar için de şematik bir gösterimin olduğuna ilişkin - belirgin bir sonuca ulaşılabileceği düşünülmektedir. Deneyde Amerikalı ve Türk deneklerin performansları arasında bazı karşılaştırmalarda farklılık gözlemlenmiştir. Amerikalı denekler için; simetrik metrik yapının kuvvetli şematik gösteriminin olduğu ve de asimetrik metrik yapı için böyle bir gösteriminin var olabileceği yönünde bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study has been conducted as a master's thesis for Ethnomusicology and Folklor Division of Musicology department of The Ankara State Conservatory of Hacettepe University Social Sciences Institute. The study deals with the existence schematic representation of asymmetric structures in human musical cognition. How two people from two contries (Turkey and USA) perceieve asymmetric metrum Which is used in some eastern cultures including Turkish folk music is the main theme of the study. It is fairly well known that simetrical metrum is schematically represented in the human cognitive system. In other words human who exposed to musical material involve regular metrical structure organizes time as equally dispersed regular beats just as if there is an internal clock in their minds. Moreover many researchers also believe that there is a hiararchical representational system based upon these regular equal time intervals. As such it is accepted that people encode, retain, remember, imitate musical material in accordance with their schematic hierarchical representational system. Experimental method is prefered in searching for the schematic knowledge employed at perceiving both symmetric and asymmetric metrum in both Turkish and American samples. Materials used in the experiment were symmetric, asymmetric and irregularly structured melodies chosen from turkish folk music. Schematic representations for metric structures are tried to be detected at the task of discriminating among the modified versions of the melodies. Asymmetric metric structures are being used in 20. century Western music frequently and some music schools in the USA offers such practical and theoretical courses. So American subjects may also be acquainted with this kind of music and hence may have appropriate structures. Turkishsubjects are assumed to have more exposure to such asymmetric metrums since they are frequently used in Turkish folk music and popular music. Common findings about the cognitive schematic representations of asymmetric metrum are discussed as well as differences between the two samples. Results of the experiment based uon comparing five main melody pair, the main and interaction effect of the two independent variable. Findings did not supported the idea that turkish sample has schematic representation also for asymetric metric structures along with symmetric metric structures. But the possibility of such a result for future studies still remains. Findings, on the other hand, supported that there is a strong schematic representation for symmetric metric structure in the American sample and there may also be for asymmetric metric structure.