Menopozal semptom gösteren kadınların probiyotik kullanımının bağırsak sağlığı, perimenopozal depresyon durumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of probiotic use on gut health and perimenopausal depression in women with menopausal symptoms
- Tez No: 1002849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜBRA ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, perimenopozal dönemde bulunan kadınlarda probiyotik kullanımının bağırsak sağlığı, depresyon durumu ve menopoz semptomları üzerindeki etkilerini incelemek; ayrıca bu değişkenlerin beslenme durumu ve antropometrik ölçümlerle ilişkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Kesitsel tipte tasarlanan bu çalışma, perimenopozal evrede bulunan ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam en az 152 kadın birey ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemiyle genel bilgiler ve sosyodemografik özellikler formu uygulanmış; antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından alınmıştır. Depresyon düzeyinin değerlendirilmesinde depresyon ölçeği, gastrointestinal semptomların belirlenmesinde gastrointestinal semptom derecelendirme ölçeği ve beslenme durumunun saptanmasında 24 saatlik besin tüketim kaydı kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Perimenopozal depresyon ölçeği ile bilişsel alt boyutu arasında pozitif yönlü orta düzey anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=0,652, p<0,001). Perimenopozal depresyon ölçeği ile uyku alt boyutu arasında pozitif yönlü orta düzey anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=0,662, p<0,001). Gastrointestinal semptom derecelendirme ölçeği ile kabızlık alt boyutu arasında pozitif yönlü orta düzey anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=0,616, p<0,001). Perimenopozal depresyon ölçeği ile gastrointestinal semptom derecelendirme ölçeği arasında pozitif yönlü zayıf düzey anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=0,335, p<0,001). Gastrointestinal semptom derecelendirme ölçeği ile hazımsızlık alt boyutu arasında pozitif yönlü güçlü düzey anlamlı bir ilişkiye rastlanımıştır (r=0,769, p<0,001). Çalışmanın bulguları, probiyotik kullanan perimenopozal kadınlarda gastrointestinal semptom şiddetinin probiyotik kullanmayanlara kıyasla daha düşük olduğunu ve depresyon düzeylerinin anlamlı derecede azaldığını göstermektedir. Ayrıca probiyotik kullanan bireylerde bazı menopoz semptomlarının daha hafif seyrettiği belirlenmiştir. Probiyotik kullanımının, besin tüketim örüntüsü ve antropometrik ölçümlerle birlikte değerlendirildiğinde bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkilerle ilişkili olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, perimenopozal dönemde probiyotik kullanımının bağırsak sağlığının desteklenmesi, depresif belirtilerin azaltılması ve menopoz semptomlarının hafifletilmesi açısından tamamlayıcı bir yaklaşım olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of probiotic use on gut health, depression, and menopausal symptoms in perimenopausal women, and to evaluate the relationship between these variables and nutritional status and anthropometric measurements. This cross-sectional study was conducted with at least 152 perimenopausal women who agreed to participate. Participants completed a general information and sociodemographic characteristics form via face-to-face interviews; anthropometric measurements were taken by the researcher. The depression scale was used to assess depression levels, the gastrointestinal symptom rating scale was used to determine gastrointestinal symptoms, and a 24-hour food intake record was used to determine nutritional status. The data were analyzed using a statistical software package. A moderately significant positive correlation was found between the perimenopausal depression scale and its cognitive subscale (r=0.652, p<0.001). A moderately significant positive correlation was also found between the perimenopausal depression scale and its sleep subscale (r=0.662, p<0.001). A moderately significant positive correlation was found between the Gastrointestinal Symptom Rating Scale and the constipation subscale (r=0.616, p<0.001). A weakly significant positive correlation was found between the Perimenopausal Depression Scale and the Gastrointestinal Symptom Rating Scale (r=0.335, p<0.001). A strongly significant positive correlation was found between the Gastrointestinal Symptom Rating Scale and the indigestion subscale (r=0.769, p<0.001). The findings of the study indicate that perimenopausal women using probiotics experienced lower severity of gastrointestinal symptoms and significantly reduced levels of depression compared to those not using probiotics. Furthermore, some menopausal symptoms were found to be milder in individuals using probiotics. Probiotic use, when evaluated in conjunction with dietary patterns and anthropometric measurements, was found to be associated with positive effects on gut health. In conclusion, it is thought that the use of probiotics during the perimenopausal period can be considered a complementary approach in terms of supporting gut health, reducing depressive symptoms, and alleviating menopausal symptoms.