Acil servise KOAH akut alevlenme ile başvuran hastalarda elektrolit bozukluklarının mortalite ve hospitalizasyon süresi üzerine etkisi
The effect of electrolyte disorders on mortality and hospital stay in patients presenting to the emergency department with acute exacerbation of COPD
- Tez No: 1002887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: KOAH akut alevlenmeleri, KOAH hastalarının hastaneye yatışlarının en önemli nedenini oluşturur. Alevlenmeler hastaların mortalite riskini de önemli ölçüde arttırır. Alevlenme dönemindeki bazı elektrolit bozuklukları solunum fonksiyonlarını bozarak alevlenme şiddetini arttırabilmektedir. Bu araştırmanın amacı KOAH akut alevlenme ile hastaneye yatırılan hastalardaki elektrolit bozukluklarının mortalite ve hospitalizasyon süresi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Prospektif olarak yapılan bu çalışmaya Acil Tıp Kliniği'ne başvuran ve KOAH akut alevlenme nedeniyle hastaneye yatırılan hastalar dahil edildi. Dışlama kriterleri sonrası 328 hasta örneklem büyüklüğünü oluşturdu. Hastaların yaşı, cinsiyeti, vital bulguları (ateş, nabız, tansiyon, oksijen satürasyonu), komorbid hastalıkları, hematolojik parametleri (hemogram, biyokimya, CRP, kan gazı, laktat vb değerleri), inflamasyon parametleri ve radyolojik görüntülemeleri incelendi. Biyokimya parametrelerinde glukoz, BUN, kreatin, ürik asit, albumin ve elektrolit değerleri kayıt altına alındı. Hastaların servis ve yoğun bakım ünitesine yatış durumları ve yatış günleri kaydedildi. Hastaneye yatırılan hastaların mortalite durumları incelendi. Bulgular: Çalışmaya 328 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 71,5 ± 9,8 yıl olan hastaların 91'i kadın, 237'si erkekti. Hastalar mortalite durumuna göre, mortalitesi olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Mortalitesi olan hastalar 21 (%6,4) kişiydi. Mortalitesi olan hastaların yaş ortalaması daha yüksek, yoğun bakım ve toplam yatış süresi daha fazla iken servis yatış süresi daha kısaydı. Laboratuvar değerlerinde, mortalitesi olan grubun hemoglobin ve albumin değerleri daha düşük; glukoz, üre ve fosfor değerleri daha yüksekti. Hastaların elektrolit değerleri düşük, normal ve yüksek şeklinde üç gruba ayrılıp değerlendirildiğinde; sodyum, potasyum, klor ve fosfor değerleri için mortalite açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanırken, magnezyum ve kalsiyum değerleri için anlamlı fark saptanmadı. Hastaların elektrolit değerleri düşük, normal ve yüksek şeklinde üç gruba ayrılıp hospitalizasyon süresi açısından değerlendirildiğinde ise klor ve fosfor değerleri için gruplar arasında anlamlı fark saptanırken sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum değerleri için anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: KOAH akut alevlenme hastalarında elektrolit bozukları, hospitalizasyon süresi ve mortalite durumunu etkilemektedir. Bu hastalarda hiperfosfatemi ve hipokloreminin hospitalizasyon süresini arttırdığını, ayrıca hipernatremi, hipokalemi, hipokloremi ve hiperfosfateminin de mortalite riskini arttırdığını gördük. Sonuç olarak; yatış süresi ve mortalite riskinin azaltılması için bu elektrolit bozukluklarının düzeltilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute exacerbations of COPD is reason for the most important cause of hospitalization in COPD patients. Exacerbations also significantly increase patients' mortality risk. Certain electrolyte imbalances during exacerbations can impair respiratory function and increase the severity of the exacerbation. The aim of this study is to investigate the effects of electrolyte imbalances in patients hospitalized with acute COPD exacerbations on mortality and length of hospitalization. Materials and Methods: This prospective study includes patients who presented to the Emergency Medicine Clinic and were hospitalized due to acute exacerbation of COPD. Following the application of exclusioncriteria, 328 patients constituted the sample size. The patients' age, gender, vital signs (temperature, pulse, blood pressure, oxygen saturation), comorbidities, hematological parameters (hemogram, biochemistry, CRP, blood gas, lactate, etc.), inflammation parameters, and radiological imaging were examined. Biochemical parameters including glucose, BUN, creatinine, uric acid, albumin, and electrolyte values were recorded. The patients' admission status to the ward and intensive care unit and their length of stay were recorded. The mortality status of hospitalized patients was examined. Results: The study included 328 patients. The average age of the patients was 71.5 ± 9.8 years; 91 were female and 237 were male. Patients were divided into two groups based on mortality status: those with mortality and those without mortality. There were 21 (6.4%) patients with mortality. The mean age of patients with mortality was higher, and their intensive care and total hospitalization periods were longer, while their ward hospitalization period was shorter. In terms of laboratory values, the hemoglobin and albumin values of the group with mortality were lower, while glucose, urea, and phosphorus values were higher. When patients' electrolyte values were divided into three groups (low, normal, and high) and evaluated, significant differences in mortality were found between the groups for sodium, potassium, chloride, and phosphorus values, while no significant differences were found for magnesium and calcium values. When patients' electrolyte levels were divided into three groups (low, normal, and high) and evaluated in terms of hospitalization duration, a significant difference was found between the groups for chloride and phosphorus levels, while no significant difference was found for sodium, potassium, calcium, and magnesium levels.difference was found for sodium, potassium, calcium, and magnesium levels. Conclusion: Electrolyte imbalances in patients with acute exacerbations of COPD affect the duration of hospitalisation and mortality. We observed that hyperphosphataemia and hypochloraemia increase the duration of hospitalisation in these patients, whilst hypernatraemia, hypokalaemia, hypochloraemia and hyperphosphataemia also increase the risk of mortality. Consequently, correction of these electrolyte imbalances is necessary to reduce the length of hospital stay and the risk of mortality.