The comparison of test-first development and test-last development
Test-first ve test-last yazılım geliştirme yaklaşımlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 1002893
  2. Yazar: FATMA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. PAUL WERNICK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Hertfordshıre
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Test Odaklı Geliştirme (TDD), test senaryolarının kaynak koddan önce üretildiği bir programlama tekniğidir. Bu rapor, Test Odaklı Geliştirmeyi farklı açılardan değerlendirmek amacıyla yapılan bir deneyi açıklamaktadır. TDD'de test senaryoları ilgili kaynak koddan önce yazılırken, Test Last(TL) geliştirmede kaynak kod test senaryolarından önce yazılır. Deney, Yazılım Mühendisliği alanında yüksek lisans öğrencisi olan bir uygulayıcı ile gerçekleştirilmiştir. Deney sırasında uygulayıcı tarafından sırasıyla Test First(TF) geliştirme ve TL geliştirme ile iki uygulama, program A ve program B oluşturulmuştur. Deney sırasında, Test Önce geliştirmenin etkinliğini Test Last geliştirme ile karşılaştırarak kodlama çabası, test çabası, dış kalite ve uygulayıcının algısı açısından değerlendirmek için veri toplanmıştır. TF'de test için daha fazla çaba harcandığı, TL'de ise kodlama için daha fazla zaman harcandığı bulunmuştur. Ayrıca, saat başına üretilen kod satırı sayısı açısından TF'de verimlilik daha yüksek olmuştur. Öte yandan, saat başına üretilen test vakası sayısı açısından TL'de daha yüksek olduğu gözlemlendi. Ayrıca,dış kalitenin TF'de daha yüksek olduğu da görüldü.
Özet (Çeviri)
Test-Driven Development (TDD) is a programming technique in which test cases are produced preceding to the source code. This report describes an experiment in order to evaluate Test-Driven development from different aspects. In TDD, test cases are written prior to the corresponding source code whereas in Test Last (TL) development, source code is written prior to the test cases. The experiment was conducted with practitioner who is an MSc student in Software Engineering. Two applications, program A and program B, were built by the practitioner with Test First (TF) development and Test Last development in turn during the experiment. Data was collected during the experiment in order to evaluate the effectiveness of Test First development by comparison with Test Last development in terms of coding effort, testing effort, external quality, and practitioner perception. It was found that more effort was spent on testing in TF, more time was spent on coding in TL. In addition, productivity was higher in TF in terms of lines of code produced per hour. Conversely, it was higher in TL in terms of number of test cases produced per hour. It was also observed that external quality was higher in TF.