Effect of dimensions on the free vibration analysis of suspension bridges
Asma köprülerin serbest titreşim analizinde boyutların etkisi
  1. Tez No: 1002923
  2. Yazar: WALEED ABDULHUSSEIN KHRAIBET ALBUSIAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD RESHAD NOORI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Köprülerin dinamik davranışı, trafik, rüzgar ve sismik etkiler altında yapısal güvenliği, kullanılabilirliği ve uzun vadeli performansı sağlamada kritik bir rol oynar. Bu çalışma, SAP2000'de sonlu elemanlar modal analizi kullanılarak, temel geometrik parametrelerin (tabela genişliği, orta açıklık uzunluğu ve kolon yüksekliği) bir asma köprünün doğal frekansları üzerindeki etkisini incelemektedir. Her geometrik parametrenin, sabit malzeme ve sınır koşulları korunarak bağımsız olarak değiştirildiği bir temel köprü modeli geliştirilmiş ve parametrik varyasyon yoluyla sistematik olarak değiştirilmiştir. İlk üç doğal modu elde etmek için modal analiz gerçekleştirilmiş ve elde edilen frekanslar ve mod şekilleri tüm konfigürasyonlarda karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, orta açıklık uzunluğunun dinamik tepki üzerinde en önemli etkiye sahip olduğunu ve artan açıklığın doğal frekans ve sertlikte belirgin azalmalara yol açtığını göstermektedir. Tabliye genişliği, öncelikle kütle dağılımındaki değişikliklerden kaynaklanan orta düzeyde ancak tutarlı bir etki gösterirken, kolon yüksekliği, genel sertlikteki ikincil rolünü yansıtan minimum etkiler göstermiştir. Bu bulgular, rezonans risklerinden kaçınmak ve yapısal verimliliği sağlamak için köprü tasarımı sırasında, özellikle ön aşamada, dikkatli bir geometrik seçim yapılmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Sonuçlar, köprü konfigürasyonlarının optimize edilmesi ve dinamik performansın iyileştirilmesi için hedeflenen içgörülere katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The dynamic behavior of bridges plays a critical role in ensuring structural safety, serviceability, and long-term performance under traffic, wind, and seismic excitations. This study examines the influence of key geometric parameters—deck width, mid-span length, and column height—on the natural frequencies of a suspension bridge using finite element modal analysis in SAP2000. A baseline bridge model was developed and systematically modified through parametric variation, where each geometric parameter was altered independently while maintaining constant material and boundary conditions. The modal analysis was conducted to obtain the first three natural modes, and the resulting frequencies and mode shapes were compared across all configurations. The results indicate that mid-span length has the most significant effect on dynamic response, with increased span leading to pronounced decreases in natural frequency and stiffness. Deck width showed a moderate but consistent influence, primarily due to changes in mass distribution, whereas column height exhibited minimal effects, reflecting its secondary role in global stiffness. These findings highlight the necessity of careful geometric selection during bridge design, particularly in the preliminary phase, to avoid resonance risks and ensure structural efficiency. The outcomes contribute targeted insights for optimizing bridge configurations and improving dynamic performance.