2023 Kahramanmaraş depremleri sonrası üstyapıların performansının çok kriterli değerlendirilmesi
Multi-criteria evaluation of superstructure performance following the 2023 Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 1002924
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 06 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin ardından etkilenen üstyapıların (özellikle betonarme konut ve kamu binalarının) deprem performansını, Çok Kriterli Analiz (ÇKA) temelli bütüncül bir çerçeve ile incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada yalnızca tek bir değişkene (örneğin sadece bina yaşı, kat sayısı veya zemin sınıfı) odaklanmak yerine; yapı geometrisi ve taşıyıcı sistem özellikleri, zemin koşulları, malzeme ve yapım kalitesi, bakım–işletim durumu ve deprem tehlikesi bileşenleri ortak bir karar matrisi altında bir araya getirilmektedir. Böylece, farklı hasar düzeylerindeki yapılar için nesnel, karşılaştırılabilir ve önceliklendirme yapmaya elverişli performans skorları elde edilmektedir. Önerilen ÇKA yaklaşımı, klasik tek ölçütlü tarama yöntemlerine kıyasla, hem taşıyıcı sistem düzensizliklerini hem de zemin-yapı etkileşimi ve uygulama hatalarını birlikte dikkate aldığı için daha gerçekçi ve sahadaki gözlemlerle uyumlu sonuçlar üretmeyi hedeflemektedir. Elde edilen değerlendirme çıktıları, güçlendirme ve kentsel dönüşüm önceliklerinin belirlenmesinde karar vericilere yol gösterici bir araç olarak kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the seismic performance of superstructures affected by the 06 February 2023 Kahramanmaraş earthquakes—particularly reinforced concrete residential and public buildings—through a holistic framework based on Multi-Criteria Analysis (MCA). Rather than focusing on a single variable (such as building age, number of stories, or soil class), the study integrates structural geometry and load-bearing system characteristics, soil conditions, material and construction quality, maintenance and operational status, and seismic hazard components within a unified decision matrix. In this way, objective, comparable, and prioritization-oriented performance scores are obtained for buildings exhibiting different levels of damage. Compared to conventional single-criterion screening methods, the proposed MCA approach aims to produce more realistic and field-consistent results by simultaneously considering structural irregularities, soil–structure interaction, and construction deficiencies. The resulting assessment outputs can serve as a decision-support tool for policymakers and practitioners in determining strengthening and urban transformation priorities.