Kamuda kadın bürokrasisinin gelişimi: Tarihsel ve sosyolojik bir inceleme
The development of women's bureaucracy in the public sector: A historical and sociological review
  1. Tez No: 1002982
  2. Yazar: KÜBRA AYDINLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE ŞİRİN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki son yıllarda çalışan kadın sayısı giderek artmasına rağmen kadın yönetici sayısının erkek yönetici sayısına göre daha az olduğu gözlenmektedir. Bunun nedeni ise çalışma yaşamında kadınların birçok engelle karşılaşmış olması ve bunlarla mücadele etmek durumunda kalmasıdır. Cam tavan sendromu, cinsel taciz, mobbing ve cinsiyet ayrımcılığı bunlardan birkaçını oluşturmaktadır. Ayrıca kadınların yönetici olmasında yasal hiçbir engel bulunmamasına rağmen aile içindeki görevleri, toplumun ataerkil toplum yapısıyla kadına geleneksel bakış açısı ve bunların sonucunda kendilerine olan güvensizlikleri yönetsel sorumluluk almaları kadınları engellemektedir. Kadın yöneticilerin azlığı sorunundan hareket eden bu çalışma, kadınların yönetim kademelerinde yükselmelerini engelleyen sorunların belirlenmesi ve bu sorunların çözülmesine yönelik bir bakış açısı geliştirmeyi hedeflemek bakımından önem arz etmektedir. Çalışmanın sonucunda, kadın yöneticilerin sayısal ve niteliksel olarak artış gösterebilmesi için kurumsal destek mekanizmalarının geliştirilmesi, ayrımcılığa karşı yasal düzenlemelerin etkin şekilde uygulanması ve toplumsal cinsiyet rollerinin dönüştürülmesine yönelik eğitim politikalarının gerekliliği vurgulanmıştır. Bu bağlamda, kadınların yönetici pozisyonlarına ulaşmasını engelleyen yapısal eşitsizliklerin yalnızca bireysel çabalarla değil, toplumsal ve kurumsal düzeyde bütüncül politikalarla aşılabileceği sonucuna varılmıştır.“Kamuda Kadın Bürokrasisinin Gelişimi: Tarihsel ve Sosyolojik Bir İnceleme”başlıklı bu araştırma kadın yöneticilerinin her türlü eşitsizlikten kurtarılmalarını ve meslekte yükselmelerine engel oluşturan unsurların ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Research shows that although the number of working women has been increasing in recent years, the number of female managers is lower than the number of male managers. This is because women face and struggle with many obstacles in working life. The glass ceiling syndrome, sexual harassment, mobbing, and gender discrimination are just a few of these. Furthermore, although there are no legal obstacles to women becoming managers, their responsibilities within the family, the patriarchal structure of society and traditional views of women, and their resulting lack of self-confidence prevent them from taking on managerial responsibilities. This study, stemming from the problem of the low number of female managers, is important because it aims to identify the problems that prevent women from advancing in management positions and to develop a perspective on solving these problems. The study concludes that, in order to increase the number and quality of women in managerial positions, it is necessary to develop institutional support mechanisms, effectively implement legal regulations against discrimination, and implement training policies aimed at transforming gender, roles. In this context, it is concluded that structural inequalities that prevent women from reaching managerial positions can be overcome not only through individual efforts but also through holistic policies at the societal and institutional levels. This research, titled“The Development of Women's Bureaucracy in the Public Sector: A Historical and Sociological Review”aims to free women managers from all forms of inequality and eliminate obstacles to their career advancement.