Yatılı ilköğretim bölge okullarının mevcut durumu ve öğrenci hizmetleri yönetimi
Current situation and management of student services in boarding elementary regional schools
  1. Tez No: 100300
  2. Yazar: RAŞİT YETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSÜN ATANUR BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu araştırmada Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) çeşitli açılardan (Okula ilişkin sayısal büyüklükler, öğretim ortamları, bütçe durumu, diğer konular ve öğrenci hizmetlerinin gerçekleştirilmesi düzeyi) ele alınmış ve YİBO'ların bu alanlardaki durumları müdürlerin görüşlerine başvurularak saptanmaya çalışılmıştır. YİBO'ların kuruluş amaçları açıklanmış, tarihsel gelişimleri incelenmiş, illere göre yatılılık kapasiteleri ve mevcut öğrenci sayıları verilmiştir. 1999 - 2000 eğitim öğretim yılı başında eğitime açık olan 182 YİBO, araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırma YİBO müdür görüşleriyle sınırlıdır. Araştırmada örneklem alınmamıştır. Araştırmada evrenin % 80,7'sine ulaşılmıştır. YİBO müdürlerinin görüşlerini öğrenmek için veri toplama aracı geliştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde SPSS paket programından yararlanılmıştır Araştırmada, YİBO'larda görev yapan okul müdürlerinin % 51.0'mn vekil durumda olduğu, YİBO'ların % 46'sında rehber öğretmen bulunmadığı, YİBO'ların % 95.9'nda öğretmen açığının olduğu, pansiyon kapasitelerinin % 88.2'sinin dolu olduğu, pansiyonda kalan öğrencilerin % 22.2'sini kızların, % 77.8'ini erkeklerin oluşturduğu saptanmıştır. Müdür görüşlerine göre, YİBO'larda görevli eğitimci olmayan personelin eksik olduğu saptanmıştır. En fazla İhtiyaç duyulan personel; sağlık elemanı, teknik eleman ve aşçı olarak sıralanmaktadır. Müdür görüşlerine göre, YİBO'ların fiziksel ortam ve araç-gereç sayısı bakımından yetersiz olduğu, ana sınıfının %88,4'ünde, özel alt ve üst sınıfların %98,6'sında olmadığı saptanmıştır.YİBO'larda devlet tarafından verilen ödeneğin zamanında alınamadığı, öğrencilere verilen, giyim, kırtasiye, harçlık ve gıda yardımının günün koşullarına göre yetersiz olduğu saptanmıştır. YİBO müdür görüşlerine göre, YİBO'larda öğrencilere sunulan öğrenci hizmetlerini gerçekleştirme düzeyleri yüksek bulunmuştur. YİBO'larda öğrenim gören öğrencilerin % 86.4'ünün düşük gelirli, % 13.6'sının orta gelirli ailelerin çocuklarından oluştuğu, eğitici faaliyetlerin yapıldığı saptanmıştır. Araştırma bulgularına dayanılarak. YİBO'ların eğitimci ve eğitimci olmayan personel ihtiyaçlarının giderilmesi, eğitim ortamlarımn zenginleştirilmesi YİBO'ları daha çekici hale getirmek için okul çevre ilişkilerini arttırıcı çalışmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY İn this study, various aspect of Regional Primary Boarding Schools (RPBS) were inverstigated (statistical data related to schools, teaching conditions, budgeting, other issues, and accomplishmentlevel of pupil related services), and the current status of RPBS' s concerning these aspects was tried to determine by having recourse to opinions of school administrators. The main purpose in setting up the RPBS' s their historical evulation, the boarding capasities by provinces, and number of students has been classified. A total of 182 RPBS which were ftmctioing their educational tasks at the beginning of 1999-2000 school year constiduted the population of the research. The research is restricted by by the opinions of the school principals. No sampling was tried, but 80,7 % of the population has been attained. A data collection maens was developed to optain the opinions of RPBS principals. In the analysis of data SPSS packate program was used. It was observed through the research that, 51,0 %of the principals working at RPBS's were deputy principals; there were no psychological counselor in 46 % of RPBS's. in 95,9 % of RPBS's there is teacher deficit; 88,2 of pension capacities were occupied, and among the pupils living in pension 22,2 % were girls and 77,8 % were boys. It was determined that there was adificiency in non-teaching personnel, the most needed staff were lined up as infirmary personnel, technicians, and cook. It was observed that RPBS's incapable of sound physical conditions, teaching technologies, and equipment, and pre-school (kindergarden) classes and lower and upper special educations classes were not edaquately taken into account.IV It was observed that allocations frompublic budget could not be received at the right time, and the aids that pupil receive in in the from of clothing, stationary, allowance and food were inadequate. It was found that according to principals' opinions, the accomplişment level of pupil care services in RPBS's was high. Among the enrolled students, 86,4 % were from low- income families and 13,6 % were from middle-income families. Educational activities were performed sufficiently. Depending on the finding of the research it was recommended that the teaching and personnal needs of RPBS's should be met, educational conditions should be diversified, and necessary measures should be taken in order to make RPBS's more attractive. »aösa