Organizasyonların değişen yapısı içinde çalışanların verimliliğinde beşeri ilişkilerin önemi: Mesa örneği
In The changing structure of the organizations the importance of the social relationship above the employees productivity: A sample from Mesa
  1. Tez No: 100299
  2. Yazar: SUNA TEKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışma, organizasyonlarda çalışanların verimliliğini etkileyen unsurların incelenmesi ve buradan hareketle çalışanların verimliliğini etkileyen beşeri unsurların önemini vurgulamak amacıyla hazırlanmıştır. Organizasyonun bir açık sistem olarak düşünüldüğü çalışmada organizasyonu oluşturan tüm unsurların ( fiziksel ve sosyal çevre, çalışanların motivasyonu) etkileşim halinde olduğu, birindeki değişimin diğerini etkilediği, organizasyonun dışsal uyarılar yoluyla da değişebileceği göz önüne alınmıştır. Çalışma, Fordist ve Post-Fordist (üretim şekilleri, değişen işgücü ve organizasyon yapısı, değişen teknoloji) ve oluşmakta olan yeni dünya düzeninin kuramsal çerçevesi içinde ele alınmıştır. Çalışma sonunda çalışanların işleriyle ilgili değişiklere katılımlarının sağlanması, ast-üst ilişkilerini güçlendirecek uygulamaların yapısı, değişen iş yapılan ve teknoloji doğrultusunda çalışanlann yetiştirilmeleri ve çalışanlar arasındaki sosyal ortamın çeşitli faaliyetlerle kuvvetlendirilmesi gerektiği düşünülmüştür. Bunun için işyeri içinde biz duygusu ve dayanışmayı oluşturabilecek olan şirket kültürünün yaratılması öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study was prepared to examine the factors affect the employees' productivity in organizations and thus, to emphasize the social elements affect the employees' productivity. In the study that the organizations thought like an open sistem, it' s studied that all of the elements formated the organization (physical and social conditions, the employees' motivation) affect each other, on the other hand; one' s change affects the other and indeed the organization can be changed by the external stimulus'. The study was established in the theoretical frame of the Fordism, Post-Fordism (changing production types, manpower, organization structure and technology) and globalization. At the and of the study it's suggested obtaining the employees join into the changes in their works, doing some practise for strengthing the supervisor relationship, training the employees through the changing work structure and technology and strengthening the social environment by some facilities is needed. Thus, it's offered to form a firm culture to constitute solidarity and the emotion of our in the office. T4İ. YÜKSEKÖ?RETİM MtJL(s