Veri zarflama analizi tekniği ile sigorta şirketlerinin etkinlik ölçümü: Türkiye örneği
Efficiency measurement of insurance companies using data envelopment analysis: A model of Turkey
  1. Tez No: 100301
  2. Yazar: MELEK AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK CİNGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
11 ÖZET Ülkemizde mali piyasalar içinde yer alan Türk Sigortacılık Sektörü gerek dünya gerekse ülke içinde faaliyette bulunan mali sektörlerle karşılaştırıldığında yeterli gelişmeyi sağlayamadığı gözlenmektedir. Tüm diğer işletmelerde olduğu gibi sigorta şirketleri açısındanda şirket bünyesinde etkinliğin ölçülmesi, yürütülen faaliyete yön verilmesi ve gelecekle ilgili kararlar alınması projeler geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Sigortacılık sektörünün etkin ve ekonominin geneline yayılacak şekilde etkili işlemesi, ekonominin daha iyi ve istikrarlı çalışmasını sağlayabilir. Tez çalışmamızda 1998 yılında Türk Sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren 62 sigorta şirketi 21'i hayat, 41'i hayat dışı branş olmak üzere iki gruba ayrılarak etkinlikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çok dirdi ve çok çıktı kullanan organizasyon bmrrüerinin göreli etkinliklerini ölçmede kullanılan doğrusal programlama tabanlı Veri Zarflama Analiz ( Data Envelopment Analysis) tekniğinin farklı ölçek yapılarında etkinlik ölçmeye yarayan Charnes- Cooper - Rhodes ve Banker - Charnes - Cooper yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgular hem sektörün geneli hemde şirket bazında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY It is observed that Turkey's Insurance Sector, which takes place in financial markets in our country can not achieve sufficient development when compared to the executive financial sectors both in other parts of the world and in the country. As in all other managements, it is of remarkable importance to measure the effectiveness in the body of company, to direct the activity, to take desicions about the future and to improve projects in terms of insurance companies. The management of the insurance sector in an effective way to expand to general economy may provide a better and more stable economy. In this thesis study, the activities of 62 insurance companies that run in Turkey's Insurance Sector in 1998 which are seperated in two groups as 21 life insurance and 41 other branches, have been indicated. Towards this aim, the Charnes - Cooper-Rhodes and Banker-Charnes-Cooper approaches that measure effectiveness in different scale structures of the linear program based Data Envelopment Analysis technique which is used to measure relative activities of organization units that use more than one output and input have been used. The findings that achieved as aresult of the analysis have been evaluated both in terms of the sector and the company.