Double colonization in season of Migration to the North and the Last Chapter
Kuzeye Göç Mevsimi ve Son Bölüm'de çifte sömürü
- Tez No: 1003044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BELENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada varlığını yüzyıllardır sürdüren ataerkillik, cinsiyetlerin rol ve sorumluluklarını belirlerken, zamanla erkeği imtiyazlı bir grup haline getirmiş, kadınları ise daha pasif ve sömürülmeye açık hale getirmiştir. 15. yüzyılda sömürgeciliğin ortaya çıkması ile de kadınların karşılaşabileceği mevcut bir baskı sistemi daha doğmuştur. Ataerkil toplum tarafından belirlenen standartlara ve beklentilere uyması beklenen kadının, sömürgeciliğin ortaya çıkışıyla birlikte sorumlulukları artmıştır. Artık sömürgeci tarafından beklenenlere de uymak zorundadır ve bu durum onu toplum hiyerarşisindeki önceki pozisyonundan daha geri sıralara itmiştir. Dolayısıyla, üçüncü dünya ülkelerindeki kadınlar için her şey daha zor hale gelmiştir. Kadın hem gerçek sömürgeci uygulamalara maruz kalırken, hem de ataerkil toplum tarafından zihnen ve bedenen sömürgeleştirilir ve bu duruma çifte sömürü denir. Sömürge sonrası dönemde yazılan The Last Chapter ve Season of Migration to the North adlı romanlar Fas'lı ve Sudan'lı kadınları birer örnek olarak ele alırken, sömürge toplumlarındaki kadının hayatına ve yaşadıkları çifte yüke ışık tutar.
Özet (Çeviri)
Patriarchy, which has existed in the world for centuries, has determined the roles and responsibilities of the sexes, making men a privileged group and women more passive and vulnerable to exploitation. In the 15th century, with the emergence of colonialism, another system of oppression for women emerged. Expected to conform to the standards and expectations set by patriarchal society, women's responsibilities increased with the emergence of colonialism. She now also has to conform to the expectations of the colonizer, and this has pushed her further down the social hierarchy than her previous position. Consequently, things have become more difficult for women in third world countries. Not only are they subjected to actual colonial practices, but they are also colonized mentally and physically by patriarchal society, and it is called double colonization. The novels Last Chapter and Season of Migration to the North, written in the postcolonial period, take Moroccan and Sudanese women as examples and shed light on the life and double colonisation of women in colonial societies.