Küçük renal kitlelerde anatomik ve radyolojik özelliklerin histopatolojiyi öngörmedeki rolü
The role of anatomical and radiologic features in predicting histopathology in small renal masses
- Tez No: 1003046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜVEN KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Küçük renal kitleler (KRK), böbrekte saptanan 4 cm'den küçük lezyonlardır. Bu çalışmada, küçük renal kitlelerin anatomik ve radyolojik özelliklerinin histopatolojiyi öngörmedeki rolü incelenmiştir. 2010-2023 yılları arasında küçük renal kitle nedeniyle cerrahi uygulanan ve kesin patolojik tanısı olan hastaların verileri Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi datasından retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya cerrahi öncesi abdomen kontrastlı bilgisayarlı tomografi ya da magnetik rezonans görüntüleri olan hastalar dahil edildi. On sekiz yaş üstü tek, solid küçük renal kitle nedeniyle radikal/parsiyel nefrektomi yapılıp tam olarak radyolojik ve patolojik değerlendirmesi olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya ablatif yöntemler uygulanan, aktif izlemde olan, sendromik olan, birden çok lezyonu olan ve yetersiz bilgileri olan hastalar dahil edilmedi. Hastaların demografik özellikleri, görüntülemedeki anatomik ve radyolojik özellikleri, uygulanan cerrahi metotlar ve cerrahi sonuçlar kaydedildi. Nefrometri skorları literatürdeki tanımlamalarına uygun olarak hesaplandı ve kaydedildi. Renal fonksiyon, tahmini glomerüler filtrasyon hızı (egfr) ile değerlendirildi ve cerrahi sonrası komplikasyonlar clavien sistemine göre sınıflandırıldı. Çalışmaya dahil edilen 72 hastanın yaş ortalaması 62,4 ± 11,8 yıl olup %66,7'si erkek ve %33,3'ü kadındır. Hastaların %93,1'i insidental olarak saptanmış, %6,9'u semptomatikti. Cerrahi yöntem olarak %83,3'üne parsiyel nefrektomi, %16,7'sine radikal nefrektomi uygulanmıştır. Radyolojik olarak değerlendirilen nefrometri skorlarının maligniteyi öngörmedeki gücü yüksek bulunmuştur. Padua, renal, spare, dap ve c-index skorları, malignite ile anlamlı ilişki göstermiştir. Roc analizlerinde, bu skorların malign/benign ayrımındaki gücü yüksek olup, c-index skoru en güçlü prediktör olarak belirlenmiştir. Ayrıca, malign histoloji ile yaşa göre düzeltilmiş charlson komorbidite indeksi arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Bu çalışmada, küçük renal kitlelerin anatomik ve radyolojik özelliklerinin histopatolojiyi öngörmede önemli olduğu bulunmuştur. Nefrometri skorlarının malign/benign ayrımında güçlü bir prediktör olduğu, özellikle c-index skorunun yüksek prediktif güce sahip olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, cerrahi planlamada ve hasta yönetiminde önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Small renal masses (SRMs) are lesions in the kidney that are less than 4 cm in size. This study investigates the role of anatomical and radiological features of small renal masses in predicting histopathology. Data from patients who underwent surgery for small renal masses and had a definitive pathological diagnosis between 2010 and 2023 were retrospectively analyzed from the database of Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital. Patients with preoperative contrast-enhanced abdominal computed tomography or magnetic resonance imaging were included in the study. Patients over 18 years old with a single, solid small renal mass who underwent radical or partial nephrectomy and had complete radiological and pathological evaluations were included. Patients who underwent ablative methods, were under active surveillance, had syndromic conditions, had multiple lesions, or had insufficient data were excluded. Demographic characteristics, anatomical and radiological features observed in imaging, surgical methods applied, surgical outcomes such as ischemia duration, operation duration, blood loss, changes in renal function, length of hospital stay, presence of complications, and pathological data were recorded. Nephrometry scores were calculated and recorded according to their definitions in the literature. Renal function was assessed using the estimated glomerular filtration rate (eGFR) calculated by the Modification of Diet in Renal Disease formula, and postoperative complications were classified according to the Clavien system. The mean age of the 72 patients included in the study was 62.4 ± 11.8 years, with 66.7% male and 33.3% female. Of the patients, 93.1% were incidentally detected, and 6.9% were symptomatic. Surgical methods included partial nephrectomy in 83.3% and radical nephrectomy in 16.7% of the patients. Nephrometry scores assessed radiologically were found to have a high predictive power for malignancy. PADUA, RENAL, SPARE, DAP, and C-index scores showed significant associations with malignancy. In ROC analyses, these scores had high discriminatory power between malignant and benign lesions, with the C-index score being identified as the strongest predictor. Additionally, a positive correlation was found between malignant histology and the age-adjusted Charlson comorbidity index.