Maliye politikası amaçlarından sürdürülebilir kalkınma ile yenilenebilir enerji kapasitesi ilişkisi üzerine ampirik bir çalışma: Seçilmiş ülke örnekleri
An emprical study on the relationship between fiscal policy objectives of sustainable development and renewable energy capacity: Selected country cases
  1. Tez No: 1003060
  2. Yazar: ŞEYMA ELMASTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, maliye politikası amaçlarından sürdürülebilir kalkınma ile yenilenebilir enerji kapasitesi arasındaki ilişkinin seçilmiş ülkeler ile Türkiye bazında ele alınarak incelenmesidir. Bu kapsamda 25 Eylül 2015'te Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen, 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı ile yenilenebilir enerji kapasitesi arasındaki ilişki ekonometrik bir model kapsamında ele alınarak incelenmiştir. Sürdürülebilir Kalkınma Amacı doğrultusunda“Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı”ve“Bertelsmann Stiftung”tarafından oluşturulan endekste ülkelerin aldıkları puanlar ile yenilenebilir enerji kapasitesi arasındaki ilişkiye yer verilmiştir. Çalışmada yer alan ülkelerin seçiminde stratejik değerlendirmeler belirleyici olmuştur. Bu kapsamda Avrupa Birliği ülkelerine odaklanılmasının gerekçesi bu ülkelerin birbirine bağlı ekonomilere dayanması, sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji alanlarında ortak politika yönergelerine sahip olmaları ile veri setinin standartlaştırılmış ve tutarlı veriler sağlayan bir kaynak olan Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT)'ne dayanması belirleyici olmuştur. Çalışma kapsamında yapılan ekonometrik analiz sonrasında ulaşılan bulgulara göre; sonuçların temel bir yönü, yenilenebilir enerji kapasitesi ile sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden; insana yakışır iş ve ekonomik büyüme, eşitsizliklerin azaltılması, karada yaşam ve hedefler için ortaklıklar arasında eşbütünleşme eksikliği olduğudur. Bu durum, yenilenebilir enerji girişimleri ile belirli hedeflere ulaşılması üzerindeki etkileri arasındaki ilişkinin karmaşıklığını vurgulamakta ve yenilenebilir enerjinin sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir bileşeni olmasına rağmen, sürdürülebilir kalkınma hedefleri üzerindeki doğrudan etkisinin o kadar da belirgin olamayabileceğini ortaya koymaktadır. Buna karşılık analiz, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden; toplumsal cinsiyet eşitliği, temiz su ve sanitasyon, sanayi, yenilikçilik ve altyapı, sürdürülebilir şehirler ve topluluklar, sorumlu üretim ve tüketim ile potansiyel eşbütünleşme ilişkisi tespit edilmiştir. Bu durum, yenilenebilir enerjinin bu hedeflere katkıda bulunma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between sustainable development, one of the objectives of fiscal policy, and renewable energy capacity by focusing on selected countries and Türkiye. In this context, the relationship between the 17 Sustainable Development Goals, adopted by the United Nations General Assembly on September 25, 2015, and renewable energy capacity is analyzed within an econometric modeling framework. In line with the Sustainable Development Goals, the study investigates the relationship between countries' scores obtained from the index developed by the Sustainable Development Solutions Network and Bertelsmann Stiftung and their renewable energy capacity. The selection of countries included in the study is based on strategic considerations. Accordingly, the focus on European Union countries is justified by the fact that these countries rely on interconnected economies, share common policy guidelines in the fields of sustainability and renewable energy, and use standardized and consistent data provided by the European Statistical Office (EUROSTAT). According to the findings obtained from the econometric analysis conducted within the scope of the study, one of the main results indicates a lack of cointegration between renewable energy capacity and certain sustainable development goals, namely decent work and economic growth, reduced inequalities, life on land, and partnerships for the goals. This finding highlights the complexity of the relationship between renewable energy initiatives and their effects on achieving specific goals, and suggests that although renewable energy is an important component of sustainable development, its direct impact on sustainable development goals may not be clearly observable. On the other hand, although not statistically significant, the analysis identifies potential cointegration relationships between renewable energy capacity and several sustainable development goals, including gender equality, clean water and sanitation, industry, innovation and infrastructure, sustainable cities and communities, and responsible consumption and production. This indicates that renewable energy has the potential to contribute to the achievement of these goals.