Investigation of the effect of folate receptor-targeted and 3-aba-loaded polymeric micelles and their in vitro evaluations
Folat reseptörü hedefli ve 3-aba yüklü polimerik misellerin etkisinin araştirilmasi ve bunlarin in vitro değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1003083
  2. Yazar: İPEK DUYGU TÜRKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖK ÖZATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomalzemeler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, klasik bir PARP-1 inhibitörü olan 3-aminobenzamidin (3-AB), folat reseptörüne hedefli PEG–PLGA mikellerine enkapsüle edilerek over kanseri tedavisindeki terapötik potansiyeli araştırılmıştır. Biyouyumlu yapıları, kontrollü salım özellikleri ve tümör hedefleme kapasiteleriyle bilinen polimerik mikeller, 3-AB'nin farmakokinetik kısıtlarını aşmak ve sitotoksik etkisini artırmak amacıyla kullanılmıştır. İn vitro model olarak, yüksek düzeyde folat reseptörü ekspresyonuna sahip SKOV-3 over kanseri hücre hattı tercih edilmiştir. Elde edilen veriler, folik asit ile fonksiyonelleştirilen mikellerin, serbest 3-AB ve hedeflenmemiş mikellere kıyasla hücre içine alımı ve sitotoksisitesini belirgin şekilde artırdığını göstermiştir. Bu artışın, reseptör aracılı endositoz ile sağlandığı düşünülmektedir. Ayrıca, hedeflenmemiş PEG–PLGA miseller de EPR (enhanced permeability and retention) etkisinden faydalanarak serbest ilaca göre daha yüksek etkinlik göstermiştir. PEG modifikasyonunun, dolaşım süresini uzatma ve immün sistem tarafından tanınmayı azaltma gibi katkıları da çalışmada gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, 3-AB'nin PEG–PLGA mikellerle özellikle folik asit aracılığıyla hedefli olarak taşınmasının, over kanseri tedavisinde umut vaat eden bir strateji olabileceğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, nanoformülasyonlu PARP inhibitörlerinin kişiselleştirilmiş kanser tedavisindeki potansiyelini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the therapeutic potential of folate receptor-targeted PEG–PLGA micelles encapsulating 3-aminobenzamide (3-AB), a classical PARP-1 inhibitor, in the treatment of ovarian cancer. Polymeric micelles, known for their biocompatibility, controlled release capability, and tumor-targeting potential, were employed to overcome the pharmacokinetic limitations of 3-AB and enhance its cytotoxicity. SKOV-3 ovarian cancer cells, which overexpress folate receptors, were selected as the in vitro model. The results demonstrated that FA-functionalized micelles significantly improved cellular uptake and cytotoxicity of 3-AB compared to free drug and non-targeted micelles, likely through receptor-mediated endocytosis. Non-targeted PEG–PLGA micelles also showed improved efficacy, likely benefiting from the enhanced permeability and retention (EPR) effect. The study highlights the added advantage of PEGylation in prolonging systemic circulation and minimizing immune recognition. While the findings are promising, further studies involving additional ovarian cancer models, in vivo validation, and combinatorial therapeutic strategies are needed. Nonetheless, this work provides a foundation for the potential use of nanoformulated 3-AB in targeted ovarian cancer therapy and reinforces the utility of ligand-conjugated micelles in improving drug delivery outcomes.