İlaca dirençli over kanserine yönelik biyokanin a yüklü folik asit konjuge kitosan plga nanopartiküllerinin ın sılıco ve ın vıtro terapötik etkinliğinin incelenmesi
Investigation of in silico and in vitro therapeutic efficacy of biochanin a loaded folic acid conjugated chitosan plga nanoparticles for drug-resistant ovarian cancer
- Tez No: 1006308
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Biotechnology, Bioengineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Over kanseri, kadınlarda en sık teşhis edilen sekizinci kanser türü olup, en ölümcül jinekolojik kanser türü olarak kabul edilmektedir. Yumurtalık kanseri tedavisindeki en büyük sınırlamalardan biri, hastaların kemoterapiye zamanla direnç geliştirmesidir. Bu alanda yapılan çalışmalar, çoklu ilaç direncini aşabilecek yeni terapötik ajanlara duyulan gereksinimi vurgulamaktadır. Kimyasal ismi 4′-metoksi- 5, 7-dihidroksi izoflavon olan Biyokanin A, nohut, soya fasulyesi, yer fıstığı, kırmızı yonca gibi birçok bitkide bulunan östrojen etkili O-metillenmiş bir izoflavonoiddir. Biyokanin A izoflavonu, anti-inflamatuar, antioksidan, anti- mikrobiyal, nöroprotektif ve hepatoprotektif aktivitelere sahiptir. Biyokanin A'nın östrojen etkili olmasına ve değerli biyolojik aktivisine rağmen, over kanserine yönelik literatürde bir çalışma bulunmamaktadır. Terapötik etkinliğin artırılmasında hedeflendirilmiş tedavi stratejileri kritik rol oynamaktadır. Folik asit, folat reseptörünü hedef alan biyolojik moleküldür. Folik asit reseptörü özellikle tümör hücrelerinin yüzeyinde aşırı eksprese olduğundan kanser hücrelerinde pasif hedeflemede önemli avantaj sağlamaktadır. Ancak bu hedefleme sistemlerini kullanabilmek için taşıyıcı sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. PLGA bazlı nanotaşıyıcılar, biyouyumlu ve biyobozunur özellikleri sayesinde, hidrofilik ve hidrofobik ilaçların enkapsülasyonu için avantajlı taşıyıcı sistemlerdir. PLGA avantajlarına rağmen anyonik yapıda olduğundan endositozu kolaylaştırmak için pozitif yükle fonksiyonelleştirilmelidir. Kitosan, biyouyumluluğu, katyonik oluşu ve nano boyutta taşıyıcı sistem oluşturmaya uygun yapısı sayesinde nanotaşıyıcı sistemlerde yaygın kullanılan doğal polimerdir. Tüm bu bilgiler ışığında, bu tez çalışmasında, dirençli over kanseri hücrelerinde kullanılmak üzere, Biyokanin A yüklü folik asit-kitosan kaplı PLGA nanopartiküllerinin üretilmesi, karakterizasyonu ve etkinliğinin in vitro ve in silico olarak gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, PLGA nanopartikülü, nanopresipitasyon yöntemi kullanılarak hazırlanmış ve folik asit–kitosan konjugatı ile kaplanarak UV-Vis Spektroskopi, FTIR, Zeta Sizer, FE-SEM cihazları ile karakterize edilmiştir. Aynı zamanda nanopartikülün her bileşeni, over kanseri için önemli olan her proteinle etkileşimleri in silico olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, folik asit- kitosan konjuge Biyokanin A yüklü PLGA nanopartiküllerinin başarılı bir şekilde sentezlendiği in vitro olarak olarak Biyokanin A'nın kanser hücrelerinde etkinliği ve in silico olarak da özellikle MDR1 için verimli etkilerinin olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer, the most lethal gynecological malignancy and the eighth most common cancer in women, is often limited by the development of chemotherapy resistance, underscoring the urgent need for novel agents capable of overcoming multidrug resistance. Biochanin A, chemically known as 4′-methoxy-5, 7- dihydroxy isoflavone, is an O-methylated isoflavonoid exhibiting estrogenic action, present in several plants including chickpeas, soybeans, peanuts, and red clover. Although biochanin A exhibits anti-inflammatory, antioxidant, antimicrobial, neuroprotective, and hepatoprotective properties, no studies in the literature have addressed its use in ovarian cancer. Targeted treatment strategies play a critical role in increasing therapeutic efficacy. Folic acid is a biological molecule that targets the folate receptor. Because the folic acid receptor is overexpressed, particularly on tumor cell surfaces, it offers a considerable advantage in passive cancer cell targeting. However, carrier systems are needed to utilize these targeting systems. PLGA-based nanocarriers, due to their biocompatible and biodegradable properties, are advantageous carrier systems for the encapsulation of hydrophilic and hydrophobic drugs. Despite its advantages, PLGA is anionic and must be positively charged to facilitate endocytosis. Chitosan is a naturally occurring polymer widely used in nanocarrier systems due to its biocompatibility, cationic nature, and suitability for creating nanoscale carrier systems. Considering all of this, this thesis aims to produce, characterize, and in vitro and in silico demonstrate the efficacy of Biochanin A-loaded folic acid-chitosan-coated PLGA nanoparticles for use in resistant ovarian cancer cells. For this purpose, PLGA nanoparticles were prepared using the nanoprecipitation method and coated with folic acid-chitosan conjugate, then characterized using UV-Vis Spectroscopy, FTIR, Zeta Sizer and FE-SEM instruments. In conclusion, the successful synthesis of folic acid-chitosan conjugated Biochanin A-loaded PLGA nanoparticles demonstrated the efficacy of Biochanin A in cancer cells in vitro and its efficient effects, particularly against MDR1, in silico.