Hava kaynaklı iklimlendirme sistemleri için türkiye ölçeğinde verimlilik araştırması
Efficiency evaluation of air-source air conditioning systems at the national scale in Türkiye
  1. Tez No: 1003084
  2. Yazar: MUHAMMED ŞULE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Konutlarda soğutma özellikle sıcak ve hızla büyüyen kentsel alanlarda elektrik tüketimi ve CO₂ emisyonlarının önemli bir kaynağı haline gelmektedir. Bu araştırma Türkiye'de konut soğutma talebi ve klima verimliliğini il düzeyinde veri odaklı bir analizle ortaya koymakta ve hem ulusal hem de bölgesel enerji planlaması için önemli bilgiler sunmaktadır. Klima sahipliği, soğutulan alan ve mevsimsel elektrik tüketimi gibi hanehalkı anket verileri, yaygın olarak kullanılan cihazların teknik özellikleri ile birleştirilmiştir. Soğutma performansı, 18 °C ile 38 °C arasındaki dış ortam sıcaklıkları için mevsimsel performans katsayısı (SCOP) eğrileri kullanılarak tahmin edilmiştir. Sonuçlar Türkiye'de yıllık toplam konut soğutma talebinin 12,98 TWhₜₕ seviyesine ulaştığını ve bunun %64'ten fazlasının yalnızca beş ilde yoğunlaştığını göstermektedir. Bu talep, yıllık 4,30 TWhₑ elektrik tüketimine karşılık gelmekte ve ulusal ortalama SCOP değerini 3,02 olarak vermektedir. Konutlarda soğutma, hâlihazırda binalarda toplam elektrik tüketiminin yaklaşık %13,7'sini oluşturmaktadır. Klima cihazlarının ortalama kısmi yük oranı %46 olarak tahmin edilmekte ve bu da yıllık ortalama yaklaşık 466 saatlik çalışma süresine karşılık gelmektedir. Ortalama kurulu güç yoğunluğu 92,7 Wₑ/m² olan Türkiye'de toplam konut soğutma kapasitesi 19,9 GWₑ olarak hesaplanmıştır. Yüksek verimli (A+++ sınıfı) klimalar, hanehalkı elektrik kullanımını yaklaşık %49 oranında azaltabilir; bu da ulusal ölçekte yıllık yaklaşık 2,10 TWhₑ tasarruf potansiyeline denk gelmektedir. Mevcut elektrik karışımı göz önüne alındığında, konutlarda soğutma yıllık yaklaşık 2,57 MtCO₂ emisyonuna yol açmaktadır. Bu bulgular, minimum SCOP standartlarının uygulanması ve yüksek verimli klimaların yaygınlaştırılmasının, gelecekteki soğutma kaynaklı elektrik talebi ve emisyonları sınırlamada son derece maliyet-etkin stratejiler olduğunu göstermektedir. Önerilen yöntem, hızlı kentleşme ve artan soğutma talebi yaşayan diğer sıcak iklimli, orta gelirli ülkelere de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Residential cooling is becoming a major contributor to electricity consumption and CO₂ emissions, particularly in warm and fast-growing urban areas. This research presents a province-level, data-driven analysis of residential cooling demand and air-conditioner efficiency in Türkiye, offering insights relevant for both national and regional energy planning. Data from household surveys—including air-conditioner ownership, cooled floor area, and seasonal electricity use—are integrated with technical specifications of commonly used units. Cooling performance is estimated for outdoor temperatures ranging from 18 °C to 38 °C using seasonal coefficient of performance (SCOP) curves. The results indicate that Türkiye's total annual residential cooling demand reaches 12.98 TWhₜₕ, with over 64% concentrated in just five provinces. This demand corresponds to electricity consumption of 4.30 TWhₑ/year, yielding an average national SCOP of 3.02. Residential cooling already accounts for roughly 13.7% of total electricity consumption in buildings. The average part-load ratio for air conditioners is estimated at 46%, which translates to an annual average operating time of about 466 hours. With an average installed power density of 92.7 Wₑ/m², the total residential cooling capacity is calculated at 19.9 GWₑ. High-efficiency (A+++ class) air conditioners can cut household electricity use by around 49%, equating to a potential national saving of approximately 2.10 TWhₑ/year. Based on the current electricity mix, residential cooling is responsible for roughly 2.57 MtCO₂ emissions annually. These findings highlight that implementing minimum SCOP standards and promoting high-efficiency air conditioners are highly cost-effective approaches to curb future electricity demand and emissions from cooling. The methodology can also be applied to other warm-climate, middle-income countries experiencing rapid urbanization and growing cooling needs.